“En af vores leverandører har simpelthen tilbudt os at bruge deres værktøj gratis i den her periode”

"Jeg har fået mange henvendelser fra virksomheder, der tilbyder at hjælpe os i den her situation vi står i. "

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Vi har fået mange henvendelser fra it-virksomheder, der tilbyder at hjælpe sundhedssektoren i den her situation, som vi står i.

Vi får faktisk så mange henvendelser, så DCIS'en (sundhedsvæsnets decentrale cyberenhed, red.) er endt med at gå i informationsberedskab - simpelthen for at sikre os, at vi havde nok bemanding til at følge med i alle de henvendelser og informationer vi fik tilbudt.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job