Ny jobtitel hos Systematic: Udnævner CCEO’er - Corona Chief Entertainment Officers

Aarhusianske Systematic udnævner en håndfuld medarbejdere til ‘Corona Chief Entertainment Officers’.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

Aarhusianske Systematic har som mange andre virksomheder sendt medarbejderne hjem for at arbejde fra deres stuer og kontorer.

Arbejdet kører, meddeler selskabet, men hjemmearbejdet går ud over det sociale aspekt i arbejdet.

Det får nu selskabet til at udnævne en håndfuld CCEO’er - Corona Chief Entertainment Officers, lyder det fra Aarhus.

Titlerne er midlertidige, da de fratages de pågældende medarbejdere, når krisen igen er blæst over.

Topchef Michael Holm meddeler, at Systematic normalt har en meget aktiv personaleforening, der står bag fester, foredrag, sport og meget andet.

“Det har Covid-19 desværre sat en effektiv stopper for. I stedet mødes vi om nye aktiviteter i cyberspace på tværs af tidszoner og landegrænser,” meddeler han.

De nye CCEO’er kommer til at stå i spidsen for det, som Systematic med 1.100 medarbejdere i 12 lande kalder for en ‘global personaleforening.

“Vi bruger den ulykkelige situation til at skabe noget nyt: En global personaleforening ledet af vores CCEO’er. Vi trænger til at grine sammen og føle os forbundne, når vi sidder hver for sig men arbejder mod fælles mål. Derfor gør vi en ekstra indsats for at styrke vores kultur, sammenhængskraft og samarbejdsevner", siger Michael Holm.

Der er indtil videre blevet planlagt fredagsbar, foredrag, virtuel løbeklub, workout, quizzer og flere andre ting i cyberspace, meddeler Systematic.

Systematic har kontorer i Danmark, Finland, Canada, Australien, Forenede Arabiske Emirater, New Zealand, Storbritannien, Sverige, Rumænien, Tyskland og USA.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse