Artikel top billede

Amazon-ansatte vil strejke: Kræver center i New York lukket ned i to uger

Amazon-medarbejdere i New York strejker grundet frygt for coronavirus.

Omkring 100 Amazon-ansatte vil mandag strejke i protest mod, at Amazons center på Staten Island i New York ikke har taget de nødvendige forholdsregler i forhold til medarbejdernes sikkerhed.

Derfor kræver de ansatte, at lokationen bliver lukket i 14 dage og rengjort for at undgå smitte med coronavirus.

Det skriver Bloomberg.

E-handelsgiganten har allerede lukket et varehus i Queens, efter en Amazon-ansat på centeret blev testet positiv for coronavirus.

New York er blevet udråbt som det amerikanske epicenter for smitten af den frygtede sygdom.

Amazon er ikke vendt tilbage på Bloombergs forespørgsel for at få virksomheden til at kommentere sagen.

En række Amazon-medarbejdere er tidligere blevet testet positive for Covid-19, som er den sygdom, coronavirusset forårsager.

Det kan du læse mere om her: Amazons europæiske varehuse ramt af coronavirus: Flere ansatte diagnosticeret med Covid-19




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2 - Sådan forbereder du din virksomhed til den store dag med ny EU-lovgivning om cybersikkerhed

NIS2 er et nyt EU-direktiv, som pålægger medlemslandene at sikre, at udbydere af kritisk infrastruktur og tjenester har passende sikkerhedsforanstaltninger på plads til at styre cyberrisici og opretholde modstandsdygtighed i tilfælde af en hændelse. Du skal være klar fra dag et – ellers vanker der bøder.

26. september 2023 | Læs mere


Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


OT-sikkerhed i produktionsmiljøer - hvor kommer truslerne fra og hvordan opnår I optimal modstandsdygtighed overfor cyberangreb?

Til trods for den intense fokus på cybersikkerhed og NIS2 er mange produktionsvirksomheder og organisationer stadig usikre på, hvad de konkret skal gøre for at sikre, at de lever op til direktivets nye skærpede krav, når det gælder risikostyring, dokumentation og indberetning samt kravene om at garantere sikkerheden igennem hele forsyningskæden – og det ansvar, der følger med.

10. oktober 2023 | Læs mere