Serie: Kartelproblemer i sommerlandet

Sæson 3 af Ozark ligger klar på Netflix. Serien kombinerer hvidvask og samspilsramt familieliv med morderiske narkogangstere og psykotiske bonderøve og er som helhed fremragende. Nyeste sæson fremhæves endda som hidtil bedste.

Artikel top billede

De første par sæsoner af Ozark lå i skygge af serier med langt højere profil.

Men den havde så mange kvaliteter, at den voksede fra at være en silent sleeper til noget, der efterhånden minder om en regulær succes – og med god grund.

Nu er tredje sæson klar på Netflix, og den er bestemt værd at bruge tid på.

Serien følger finansiel rådgiver og familiefar Martin "Marty" Byrde, der lever et stille og lidt trist liv i den øvre middelklasse.

Men da hans forretningsmakker ikke helt kan holde nallerne fra de penge, firmaet hvidvasker for et mexicansk narkokartel, går tingene hurtigt en smule skævt.

En kamæleon i vindjakke

For at redde livet må Marty love kartellet at skaffe deres penge igen, og han ser potentiale i udkantsområdet Ozark.

Her giver enorme søområder, masser af feriegæster og en omfattende oplevelsesøkonomi rigtig fine muligheder for at vaske sorte penge kridhvide.

Her træder Marty Byrdes i karaktér.

For bag sin tilforladelige, liberale og fredsommelige vindjakkeklædte storbyfacade viser han sig som en ægte kamæleon, der navigerer mellem Ozarks morderiske bønderøve og drukkenbolte på den ene side – og promiskuøse FBI-agenter og narkogangstere på den anden.

Allermest bøvl har Marty dog med sin familie, der ikke helt kan finde sig til rette i en hverdag, der blander lektier og madpakker med konstant livsfare og et stressniveau pænt over middel.

Men som dog på den anden side gør deres bedste for at hjælpe med at hulmursisolere feriehytterne med pengesedler.

Hidtil bedste sæson – og fremragende skuespil

Sæson 3 scorer hele 95 procent på filmsitet Rotten Tomatoes, der betegner sæsonen som den hidtil bedste. På IMDB får Ozark som helhed flotte 8,3.

I hovedrollerne skal særligt nævnes Laura Linney og Jason Bateman som ægteparret Birde, der begge gør det virkelig godt, samt Julia Garner som en handlekraftig lokal pige, der også har sit at se til på den familiemæssige front. Men generelt er både rollebesætning og manus af høj klasse, og Ozark kan varmt anbefales.

Fakta: Ozark. Sæson 3 netop frigivet. Se den på Netflix.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S