NNIT klar med tredje stor-ordre på tre dage: Overtager hele HK's infrastruktur

NNIT har travlt med at underskrive store kontrakter i disse dage. Selskabet forlænger sit 12 år gamle samarbejde med HK med yderligere op til syv år, hvor NNIT skal stå for hele forbundet infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: NNIT)

NNIT skal i de kommende op til syv år fortsætte med at stå for hele fagforbundet HK’s it-infrastruktur.

Sådan lyder meldingen fra NNIT, der netop har underskrevet kontrakten på fem års fast levering med mulighed for yderligere to års forlængelse.

Aftalen er en forlængelse af parternes 12 år gamle samarbejde, i det NNIT siden 2008 har stået for HK’s basale infrastruktur.

Med den nye ordre overtager NNIT ansvaret for den samlede it-infrastruktur i HK.

Det betyder, at NNIT nu også får ansvaret for it-sikkerhed, levering af Microsoft-løsninger som Teams samt løbende moderniseriner af infrastrukturen hos HK.

Selskabet meddeler, at der næppe findes et bedre tegn på kunde-tilfredshed end forlængelse af et så langvarigt kundeforhold som dette.

Samtidig bliver al server-infrastruktur flyttet over i NNIT’s datacentre, hvor det bliver software-baseret.

Det vil gøre det ‘muligt for HK at tilpasse meget hurtigere i fremtiden,” meddeler parterne.

Parterne underskrev ordren digitalt 31. marts.

Det er den tredje større ordre, som NNIT offentliggør på blot tre dage, da NNIT onsdag offentliggjorde ny aftale med DLG og tirsdag en aftale med Novo Nordisk.

Parterne oplyser ikke, hvor meget aftalen er værd, men fortæller dog, at der er tale om et ‘højt to-cifret millionbeløb.’

Læs også:

NNIT forlænger aftale dansk landbrugsselskab med fem år

NNIT forlænger aftale med Novo Nordisk til markant reduceret pris

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job