NNIT klar med tredje stor-ordre på tre dage: Overtager hele HK's infrastruktur

NNIT har travlt med at underskrive store kontrakter i disse dage. Selskabet forlænger sit 12 år gamle samarbejde med HK med yderligere op til syv år, hvor NNIT skal stå for hele forbundet infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: NNIT)

NNIT skal i de kommende op til syv år fortsætte med at stå for hele fagforbundet HK’s it-infrastruktur.

Sådan lyder meldingen fra NNIT, der netop har underskrevet kontrakten på fem års fast levering med mulighed for yderligere to års forlængelse.

Aftalen er en forlængelse af parternes 12 år gamle samarbejde, i det NNIT siden 2008 har stået for HK’s basale infrastruktur.

Med den nye ordre overtager NNIT ansvaret for den samlede it-infrastruktur i HK.

Det betyder, at NNIT nu også får ansvaret for it-sikkerhed, levering af Microsoft-løsninger som Teams samt løbende moderniseriner af infrastrukturen hos HK.

Selskabet meddeler, at der næppe findes et bedre tegn på kunde-tilfredshed end forlængelse af et så langvarigt kundeforhold som dette.

Samtidig bliver al server-infrastruktur flyttet over i NNIT’s datacentre, hvor det bliver software-baseret.

Det vil gøre det ‘muligt for HK at tilpasse meget hurtigere i fremtiden,” meddeler parterne.

Parterne underskrev ordren digitalt 31. marts.

Det er den tredje større ordre, som NNIT offentliggør på blot tre dage, da NNIT onsdag offentliggjorde ny aftale med DLG og tirsdag en aftale med Novo Nordisk.

Parterne oplyser ikke, hvor meget aftalen er værd, men fortæller dog, at der er tale om et ‘højt to-cifret millionbeløb.’

Læs også:

NNIT forlænger aftale dansk landbrugsselskab med fem år

NNIT forlænger aftale med Novo Nordisk til markant reduceret pris

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S