NNIT klar med tredje stor-ordre på tre dage: Overtager hele HK's infrastruktur

NNIT har travlt med at underskrive store kontrakter i disse dage. Selskabet forlænger sit 12 år gamle samarbejde med HK med yderligere op til syv år, hvor NNIT skal stå for hele forbundet infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: NNIT)

NNIT skal i de kommende op til syv år fortsætte med at stå for hele fagforbundet HK’s it-infrastruktur.

Sådan lyder meldingen fra NNIT, der netop har underskrevet kontrakten på fem års fast levering med mulighed for yderligere to års forlængelse.

Aftalen er en forlængelse af parternes 12 år gamle samarbejde, i det NNIT siden 2008 har stået for HK’s basale infrastruktur.

Med den nye ordre overtager NNIT ansvaret for den samlede it-infrastruktur i HK.

Det betyder, at NNIT nu også får ansvaret for it-sikkerhed, levering af Microsoft-løsninger som Teams samt løbende moderniseriner af infrastrukturen hos HK.

Selskabet meddeler, at der næppe findes et bedre tegn på kunde-tilfredshed end forlængelse af et så langvarigt kundeforhold som dette.

Samtidig bliver al server-infrastruktur flyttet over i NNIT’s datacentre, hvor det bliver software-baseret.

Det vil gøre det ‘muligt for HK at tilpasse meget hurtigere i fremtiden,” meddeler parterne.

Parterne underskrev ordren digitalt 31. marts.

Det er den tredje større ordre, som NNIT offentliggør på blot tre dage, da NNIT onsdag offentliggjorde ny aftale med DLG og tirsdag en aftale med Novo Nordisk.

Parterne oplyser ikke, hvor meget aftalen er værd, men fortæller dog, at der er tale om et ‘højt to-cifret millionbeløb.’

Læs også:

NNIT forlænger aftale dansk landbrugsselskab med fem år

NNIT forlænger aftale med Novo Nordisk til markant reduceret pris

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job