NNIT forlænger aftale dansk landbrugsselskab med fem år

NNIT har netop forlænget en aftale med landbrugsselskabet DLG med yderligere fem år.

Artikel top billede

It-konsulenthuset NNIT har netop forlænget og udvidet en aftale med det danske landbrugsselskab DLG.

Afalen, der vurderes til at have en samlet værdi på et mindre tocifret millionbeløb, vil nu strække sig over fem år.

Det skriver NNIT i en pressemeddelelse til Computerworld..

Ifølge den nyindgående aftale skal NNIT understøtte DLG's transformation mod en cloud-baseret it-infrastruktur.

DLG, der er en af Europas største landbrugsselskaber, vil derfor benytte sig af konsulenthuset hybrid cloud-solution og migrere selskabets infrastrutur til et private cloud-miljø, fremgår det.

Læs også: NNIT-medarbejdere syge med coronavirus: "Hvis mine 50 datacenterfolk lægger sig ned, så har vi en udfordring"

DLG's CIO, Torben Spaabæk udtaler følgende om aftalen:

"Vi er i gang med at transformere vores forretning og er glade for at opnå en stærkere it-infrastuktur gennem aftalen med NNIT. ved at konsolidere vores nuværende it-infrastruktur i Danmark over til NNIT's private cloud-løsning, vil vi få den grad af fleksibilitet, som vi ønsker, samtidig med at vi øger sikkerheden, fleksibiliteten og stabiliteten i vores operationer," lyder det af pressemeddelelsen.

Forlængede stor kontrakt med Novo Nordisk

Tirsdag 31. marts annoncerede NNIT ligeledes, at en stor aftale med Novo Nordisk var blevet forlænget med fem år.

Værdien af aftalen, der indebærer infrastrukturdriften af de globale og lokale applikationsplatforme, som Novo Nordisk benytter i virksomhedens daglige drift, er dog markant lavere tidligere.

Kontrakten har en værdi på et mellemstort trecifret millionbeløb i kroner og træder i kraft med tilbagevirkende kraft fra 1. januar 2020.

"Den nye aftale sikrer denne betydelige forretning med Novo Nordisk i yderligere fem år. Sammenlignet med den tidligere aftale vil denne nye kontrakt reducere NNIT's årlige omsætning inden for dette serviceområde betragteligt," oplyste NNIT i en meddelelse til Computerworld.

Det kan du læse mere om her: NNIT forlænger aftale med Novo Nordisk til markant reduceret pris

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS