NNIT forlænger aftale dansk landbrugsselskab med fem år

NNIT har netop forlænget en aftale med landbrugsselskabet DLG med yderligere fem år.

Artikel top billede

It-konsulenthuset NNIT har netop forlænget og udvidet en aftale med det danske landbrugsselskab DLG.

Afalen, der vurderes til at have en samlet værdi på et mindre tocifret millionbeløb, vil nu strække sig over fem år.

Det skriver NNIT i en pressemeddelelse til Computerworld..

Ifølge den nyindgående aftale skal NNIT understøtte DLG's transformation mod en cloud-baseret it-infrastruktur.

DLG, der er en af Europas største landbrugsselskaber, vil derfor benytte sig af konsulenthuset hybrid cloud-solution og migrere selskabets infrastrutur til et private cloud-miljø, fremgår det.

Læs også: NNIT-medarbejdere syge med coronavirus: "Hvis mine 50 datacenterfolk lægger sig ned, så har vi en udfordring"

DLG's CIO, Torben Spaabæk udtaler følgende om aftalen:

"Vi er i gang med at transformere vores forretning og er glade for at opnå en stærkere it-infrastuktur gennem aftalen med NNIT. ved at konsolidere vores nuværende it-infrastruktur i Danmark over til NNIT's private cloud-løsning, vil vi få den grad af fleksibilitet, som vi ønsker, samtidig med at vi øger sikkerheden, fleksibiliteten og stabiliteten i vores operationer," lyder det af pressemeddelelsen.

Forlængede stor kontrakt med Novo Nordisk

Tirsdag 31. marts annoncerede NNIT ligeledes, at en stor aftale med Novo Nordisk var blevet forlænget med fem år.

Værdien af aftalen, der indebærer infrastrukturdriften af de globale og lokale applikationsplatforme, som Novo Nordisk benytter i virksomhedens daglige drift, er dog markant lavere tidligere.

Kontrakten har en værdi på et mellemstort trecifret millionbeløb i kroner og træder i kraft med tilbagevirkende kraft fra 1. januar 2020.

"Den nye aftale sikrer denne betydelige forretning med Novo Nordisk i yderligere fem år. Sammenlignet med den tidligere aftale vil denne nye kontrakt reducere NNIT's årlige omsætning inden for dette serviceområde betragteligt," oplyste NNIT i en meddelelse til Computerworld.

Det kan du læse mere om her: NNIT forlænger aftale med Novo Nordisk til markant reduceret pris

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Kongeå Trailercenter A/S

IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job