NNIT forlænger aftale dansk landbrugsselskab med fem år

NNIT har netop forlænget en aftale med landbrugsselskabet DLG med yderligere fem år.

Artikel top billede

It-konsulenthuset NNIT har netop forlænget og udvidet en aftale med det danske landbrugsselskab DLG.

Afalen, der vurderes til at have en samlet værdi på et mindre tocifret millionbeløb, vil nu strække sig over fem år.

Det skriver NNIT i en pressemeddelelse til Computerworld..

Ifølge den nyindgående aftale skal NNIT understøtte DLG's transformation mod en cloud-baseret it-infrastruktur.

DLG, der er en af Europas største landbrugsselskaber, vil derfor benytte sig af konsulenthuset hybrid cloud-solution og migrere selskabets infrastrutur til et private cloud-miljø, fremgår det.

Læs også: NNIT-medarbejdere syge med coronavirus: "Hvis mine 50 datacenterfolk lægger sig ned, så har vi en udfordring"

DLG's CIO, Torben Spaabæk udtaler følgende om aftalen:

"Vi er i gang med at transformere vores forretning og er glade for at opnå en stærkere it-infrastuktur gennem aftalen med NNIT. ved at konsolidere vores nuværende it-infrastruktur i Danmark over til NNIT's private cloud-løsning, vil vi få den grad af fleksibilitet, som vi ønsker, samtidig med at vi øger sikkerheden, fleksibiliteten og stabiliteten i vores operationer," lyder det af pressemeddelelsen.

Forlængede stor kontrakt med Novo Nordisk

Tirsdag 31. marts annoncerede NNIT ligeledes, at en stor aftale med Novo Nordisk var blevet forlænget med fem år.

Værdien af aftalen, der indebærer infrastrukturdriften af de globale og lokale applikationsplatforme, som Novo Nordisk benytter i virksomhedens daglige drift, er dog markant lavere tidligere.

Kontrakten har en værdi på et mellemstort trecifret millionbeløb i kroner og træder i kraft med tilbagevirkende kraft fra 1. januar 2020.

"Den nye aftale sikrer denne betydelige forretning med Novo Nordisk i yderligere fem år. Sammenlignet med den tidligere aftale vil denne nye kontrakt reducere NNIT's årlige omsætning inden for dette serviceområde betragteligt," oplyste NNIT i en meddelelse til Computerworld.

Det kan du læse mere om her: NNIT forlænger aftale med Novo Nordisk til markant reduceret pris

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job