Her er Danmarks bedste outsourcing-leverandør: Ny stor undersøgelse sender indisk leverandør til tops - og KMD til bunds

Danmarks bedste outsourcing-leverandør er indiske Tata Consultancy Services (TCS), som kunderne sender til tops på baggrund af høj leverancekvalitet. Kunderne straffer danske KMD, der ender som nummer sjok. Få det fulde overblik her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hele listen over de bedste outsourcing-leverandører på det danske marked
  • Indblik i hvordan TCS har hævet sin tilfredshed blandt danske kunder i løbet af året
  • Se hvilken virksomhed der er de danske kunders foretrukne outsourcing-leverandør
  • Derfor ender KMD i bunden af listen
755
4 min
Indiske Tata Consultancy Services (TCS) er stormet frem til en førsteplads på listen over Danmarks bedste outsourcing-leverandør, hvis man spørger de danske kunder.

Det konkluderer Nordens største it-outsourcing-rapport for 2020, der er udarbejdet af rådgivningsfirmaet PA Consulting Group sammen med Whitelane.

TCS har gennem længere tid været de danske it-kunders foretrukne leverandør, når det kommer til outsourcing, men i 2019 måtte TCS tage til takke med en femteplads på outsourcing-listen.

I år har it-giganten fra landet med det næsthøjeste antal indbyggere i verden indtaget tronen igen, ligesom den har det i hele Norden.

"Det er imponerende, at TCS holder sig i top," siger Henrik Ringgaard, sourcing-ekspert og partner hos PA Consulting i Danmark, som hvert år udarbejder undersøgelsen sammen med Whitelane Research.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub