Her er Danmarks bedste outsourcing-leverandør: Ny stor undersøgelse sender indisk leverandør til tops - og KMD til bunds

Danmarks bedste outsourcing-leverandør er indiske Tata Consultancy Services (TCS), som kunderne sender til tops på baggrund af høj leverancekvalitet. Kunderne straffer danske KMD, der ender som nummer sjok. Få det fulde overblik her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hele listen over de bedste outsourcing-leverandører på det danske marked
  • Indblik i hvordan TCS har hævet sin tilfredshed blandt danske kunder i løbet af året
  • Se hvilken virksomhed der er de danske kunders foretrukne outsourcing-leverandør
  • Derfor ender KMD i bunden af listen
755
4 min
Indiske Tata Consultancy Services (TCS) er stormet frem til en førsteplads på listen over Danmarks bedste outsourcing-leverandør, hvis man spørger de danske kunder.

Det konkluderer Nordens største it-outsourcing-rapport for 2020, der er udarbejdet af rådgivningsfirmaet PA Consulting Group sammen med Whitelane.

TCS har gennem længere tid været de danske it-kunders foretrukne leverandør, når det kommer til outsourcing, men i 2019 måtte TCS tage til takke med en femteplads på outsourcing-listen.

I år har it-giganten fra landet med det næsthøjeste antal indbyggere i verden indtaget tronen igen, ligesom den har det i hele Norden.

"Det er imponerende, at TCS holder sig i top," siger Henrik Ringgaard, sourcing-ekspert og partner hos PA Consulting i Danmark, som hvert år udarbejder undersøgelsen sammen med Whitelane Research.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS