Her er Danmarks bedste outsourcing-leverandør: Ny stor undersøgelse sender indisk leverandør til tops - og KMD til bunds

Danmarks bedste outsourcing-leverandør er indiske Tata Consultancy Services (TCS), som kunderne sender til tops på baggrund af høj leverancekvalitet. Kunderne straffer danske KMD, der ender som nummer sjok. Få det fulde overblik her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hele listen over de bedste outsourcing-leverandører på det danske marked
  • Indblik i hvordan TCS har hævet sin tilfredshed blandt danske kunder i løbet af året
  • Se hvilken virksomhed der er de danske kunders foretrukne outsourcing-leverandør
  • Derfor ender KMD i bunden af listen
755
4 min
Indiske Tata Consultancy Services (TCS) er stormet frem til en førsteplads på listen over Danmarks bedste outsourcing-leverandør, hvis man spørger de danske kunder.

Det konkluderer Nordens største it-outsourcing-rapport for 2020, der er udarbejdet af rådgivningsfirmaet PA Consulting Group sammen med Whitelane.

TCS har gennem længere tid været de danske it-kunders foretrukne leverandør, når det kommer til outsourcing, men i 2019 måtte TCS tage til takke med en femteplads på outsourcing-listen.

I år har it-giganten fra landet med det næsthøjeste antal indbyggere i verden indtaget tronen igen, ligesom den har det i hele Norden.

"Det er imponerende, at TCS holder sig i top," siger Henrik Ringgaard, sourcing-ekspert og partner hos PA Consulting i Danmark, som hvert år udarbejder undersøgelsen sammen med Whitelane Research.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network