Her er Danmarks bedste outsourcing-leverandør: Ny stor undersøgelse sender indisk leverandør til tops - og KMD til bunds

Danmarks bedste outsourcing-leverandør er indiske Tata Consultancy Services (TCS), som kunderne sender til tops på baggrund af høj leverancekvalitet. Kunderne straffer danske KMD, der ender som nummer sjok. Få det fulde overblik her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hele listen over de bedste outsourcing-leverandører på det danske marked
  • Indblik i hvordan TCS har hævet sin tilfredshed blandt danske kunder i løbet af året
  • Se hvilken virksomhed der er de danske kunders foretrukne outsourcing-leverandør
  • Derfor ender KMD i bunden af listen
755
4 min
Indiske Tata Consultancy Services (TCS) er stormet frem til en førsteplads på listen over Danmarks bedste outsourcing-leverandør, hvis man spørger de danske kunder.

Det konkluderer Nordens største it-outsourcing-rapport for 2020, der er udarbejdet af rådgivningsfirmaet PA Consulting Group sammen med Whitelane.

TCS har gennem længere tid været de danske it-kunders foretrukne leverandør, når det kommer til outsourcing, men i 2019 måtte TCS tage til takke med en femteplads på outsourcing-listen.

I år har it-giganten fra landet med det næsthøjeste antal indbyggere i verden indtaget tronen igen, ligesom den har det i hele Norden.

"Det er imponerende, at TCS holder sig i top," siger Henrik Ringgaard, sourcing-ekspert og partner hos PA Consulting i Danmark, som hvert år udarbejder undersøgelsen sammen med Whitelane Research.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S