Sådan ser top-CIO Henrik Trepkas it-pyramide ud: Sætter kursen for hele arbejdet

Interview: NKT's CIO Henrik Trepka er med et langt sejt træk ved at ændre både it-landskabet og it-organisationen hos kabelproducenten. Det sker ved hjælp af CIO'ens it-pyramide. Bliv klogere på Henrik Trepkas it-pyramide her.

Artikel top billede

(Foto: Hans Soendergaard soendergaard.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Henrik Trepkas it-pyramide
  • Læs hvordan NKT-CIO'en vil flytte pengene fra bunden af pyramiden til toppen af pyramiden
  • Få indblik i hvordan Henrik Trepka langsomt vil forvandle NKT's it-infrastruktur
  • Tjek det langsigtede mål for virksomheden
  • Find ud af hvordan Henrik Trepka vil flytte it tættere på forretningen hos NKT
1.686
8:30 min
Da Henrik Trepka forlod stillingen som CIO for det danske rengøringsselskab ISS efter 13 år tog han et år som selvstændig konsulent, før han vendte tilbage i CIO-manegen for NKT i begyndelsen af 2019.

Her ventede der den danske top-CIO, som i 2016 var nomineret til Computerworlds pris som Årets CIO, en omfattende opgave med at få styr på kabelproducentens it-organisation og it-landskab.

Det overordnede mål for Henrik Trepka er at sikre, at it spiller en rolle i de beslutninger, der tages af selskabets topledelse.

Med andre ord skal Henrik Trepka flytte it tættere på forretningen hos NKT.

Det sker blandt andet ved hjælp af CIO'ens it-pyramide, hvor pengne skal flyttes fra bunden til toppen af pyramiden.

Det fortæller han til Computerworld.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision