Storbank slår alarm: Hold jer fra Zoom og Google Hangouts

De populære videomøde-tjenester fra Zoom og Google er ikke sikre nok, vurderer storbanken Standard Chartered.

Artikel top billede

En lækket intern memo fra den britiske storbank Standard Chartered sår yderligere tvivl om sikkerheden ved videomøde-tjenesten Zoom.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, som har læst den interne besked.

I notatet, som er signeret af bankens administrerende direktør, Bill Winters, advares der også mod at bruges Googles pendant til Zoom-app’en, platformen Hangouts.

Fælles for de to tjenester er, at de ikke kan levere samme grad af kryptering af samtaler, som konkurrerende tjenester som Microsoft Teams, Cisco Systems Webex eller Blue Jeans Network, lyder det.

Standard Chartereds udmelding er endnu et hug til den hastigt voksende Zoom-tjeneste, som er blevet ramt af en stribe pivacy- og sikkerhedsproblemer i kølvandet på den massive efterspørgsel på værktøjer til videokommunikation grundet corona-pandemien.

Siden har Zoom indført en stribe hastetiltag for at øge platformens og brugernes datasikkerhed.

Læs også: Zoom forsøger desperat at få styr på sikkerheds-problemer efter masser af ‘Zoom-bombing’ og problemer: Her er planen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect