Trump-regering kulegravet: Kan ikke afvise embedsmisbrug bag Amazons aflyste rekordkontrakt

Hvorvidt Trumps regering har forsøgt at påvirke 'JEDI' milliard-udbuddets udfald kan ikke afvises, fastslår ny Pentagon-rapport.

Artikel top billede

En kulegravning hos den amerikanske forsvarskommando, kan ikke udelukke, at der har været tale om politisk indblanding i fravalget af Amazon til fordel for Microsoft i spillet om et milliardudbud til den amerikanske hær.

Fra Pentagon lyder det, at undersøgelsen ikke kan fastslå nogen eventuel embedsmisbrug, da flere af samtalerne mellem det hvide hus og forsvarskommandoen er fortroligt stemplet ’præsidentiel kommunikation’.

”Vi kunne ikke entydigt bestemme i hvilken grad eller naturen af de interaktioner som regeringen har, eller har haft, med forsvarsministeriets top angående JEDI Cloud udbuddet på grund udøvelsen af ’præsidentielle kommunikationsprivilegier’,” er ordlyden i rapportens konklusion, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Kontrakten, kendt som ’JEDI’ eller ’ Joint Enterprise Defence Infrastructure’, ville give vinderen 10 milliarder dollar, over 60 milliarder kroner, for at kreere en ny cloud-platform til det amerikanske militær.

Klodens førende cloud-udbyder, Amazon, var oprindeligt favorit til at vinde den lukrative kontrakt, før udbuddet blev genåbnet og cloud-rival Microsoft løb med ordren.

Amazon har siden beskyldt den amerikanske præsident Donald Trump for embedsmisbrug, ved at have blandet sin personlig modvilje mod virksomheden ind i udbuddet og ved at misbruge sin stilling til at udøve pres mod forsvarstoppen.

Se også: Amazon i åben krig med Trump: Kræver Donald Trump afhørt om mulig embedsmisbrug i gigantisk cloud-kontrakt

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse