Trump-regering kulegravet: Kan ikke afvise embedsmisbrug bag Amazons aflyste rekordkontrakt

Hvorvidt Trumps regering har forsøgt at påvirke 'JEDI' milliard-udbuddets udfald kan ikke afvises, fastslår ny Pentagon-rapport.

Artikel top billede

En kulegravning hos den amerikanske forsvarskommando, kan ikke udelukke, at der har været tale om politisk indblanding i fravalget af Amazon til fordel for Microsoft i spillet om et milliardudbud til den amerikanske hær.

Fra Pentagon lyder det, at undersøgelsen ikke kan fastslå nogen eventuel embedsmisbrug, da flere af samtalerne mellem det hvide hus og forsvarskommandoen er fortroligt stemplet ’præsidentiel kommunikation’.

”Vi kunne ikke entydigt bestemme i hvilken grad eller naturen af de interaktioner som regeringen har, eller har haft, med forsvarsministeriets top angående JEDI Cloud udbuddet på grund udøvelsen af ’præsidentielle kommunikationsprivilegier’,” er ordlyden i rapportens konklusion, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Kontrakten, kendt som ’JEDI’ eller ’ Joint Enterprise Defence Infrastructure’, ville give vinderen 10 milliarder dollar, over 60 milliarder kroner, for at kreere en ny cloud-platform til det amerikanske militær.

Klodens førende cloud-udbyder, Amazon, var oprindeligt favorit til at vinde den lukrative kontrakt, før udbuddet blev genåbnet og cloud-rival Microsoft løb med ordren.

Amazon har siden beskyldt den amerikanske præsident Donald Trump for embedsmisbrug, ved at have blandet sin personlig modvilje mod virksomheden ind i udbuddet og ved at misbruge sin stilling til at udøve pres mod forsvarstoppen.

Se også: Amazon i åben krig med Trump: Kræver Donald Trump afhørt om mulig embedsmisbrug i gigantisk cloud-kontrakt

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,