Trump-regering kulegravet: Kan ikke afvise embedsmisbrug bag Amazons aflyste rekordkontrakt

Hvorvidt Trumps regering har forsøgt at påvirke 'JEDI' milliard-udbuddets udfald kan ikke afvises, fastslår ny Pentagon-rapport.

Artikel top billede

En kulegravning hos den amerikanske forsvarskommando, kan ikke udelukke, at der har været tale om politisk indblanding i fravalget af Amazon til fordel for Microsoft i spillet om et milliardudbud til den amerikanske hær.

Fra Pentagon lyder det, at undersøgelsen ikke kan fastslå nogen eventuel embedsmisbrug, da flere af samtalerne mellem det hvide hus og forsvarskommandoen er fortroligt stemplet ’præsidentiel kommunikation’.

”Vi kunne ikke entydigt bestemme i hvilken grad eller naturen af de interaktioner som regeringen har, eller har haft, med forsvarsministeriets top angående JEDI Cloud udbuddet på grund udøvelsen af ’præsidentielle kommunikationsprivilegier’,” er ordlyden i rapportens konklusion, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Kontrakten, kendt som ’JEDI’ eller ’ Joint Enterprise Defence Infrastructure’, ville give vinderen 10 milliarder dollar, over 60 milliarder kroner, for at kreere en ny cloud-platform til det amerikanske militær.

Klodens førende cloud-udbyder, Amazon, var oprindeligt favorit til at vinde den lukrative kontrakt, før udbuddet blev genåbnet og cloud-rival Microsoft løb med ordren.

Amazon har siden beskyldt den amerikanske præsident Donald Trump for embedsmisbrug, ved at have blandet sin personlig modvilje mod virksomheden ind i udbuddet og ved at misbruge sin stilling til at udøve pres mod forsvarstoppen.

Se også: Amazon i åben krig med Trump: Kræver Donald Trump afhørt om mulig embedsmisbrug i gigantisk cloud-kontrakt

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank