Amazon i åben krig med Trump: Kræver Donald Trump afhørt om mulig embedsmisbrug i gigantisk cloud-kontrakt

Amazon vil have Donald Trump og en række højstående amerikanske politikere til at afgive vidneforklaringer om valget af konkurrenten Microsoft som leverandør af gigantisk cloud-kontrakt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Amazon blæser til åben kamp mod den amerikanske regering og præsident Donald Trump.

Amazon mener, at Donald Trump åbentlyst har misbrugt sit embede til at holde Amazons cloud-selskab, Amazon Web Services, væk fra en af USA’s største og vigtigste cloud-kontrakter.

Det drejer sig om cloud-services til det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon for 10 milliarder dollar i den såkaldte Jedi-ordre.

Den ordre gik i efteråret i stedet til Microsoft, hvilket du kan læse mere om her:

Amazon forlanger nu, at syv højtstående amerikanske politikere skal afgive vidneforklaring om valget af Microsoft istedet for AWS, der fastholder at have haft et langt bedre tilbud end Microsoft.

Det kan du læse mere om her: Microsoft skal levere omstridt militær-system til USA for 60 milliarder kroner: Banker Amazon af banen

De tæller Donald Trump, forsvarsminister Mark Esper, tidligere forsvarsminister James Mattis, forsvars-CIO Dana Deasy samt flere andre.

Mark Esper meddelte undervejs i forløbet overraskende, at han ikke ville deltage i beslutningen om at vælge AWS eller Microsoft.

Det kan du læse mere om her: USA’s forsvarsminister trækker sig fra kæmpe cloud-beslutning til 65 milliarder kroner: Vil ikke være med

“Præsident Trump har gentagne gange vist, at han er villig til at udnytte sin position som president og forsvarschef til at blande sig i statslige opgaver - inklusive statslige indkøb - til at fremme sin personlige dagsorden,” lyder den usædvanligt skarpe melding fra Amazon ifølge CNBC.

“Skal vi opretholde den offentlige tillid til nationens indkøbs-processer kræver det afdækning og tilføjelser til de offentlige optegnelser - især i lyset af præsident Trumps beslutning om at ‘blæse på Amazon’ [‘screw Amazon,’ red],” lyder det fra AWS.

AWS mener, at Trump har fravalgt AWS, da Amazon-ejer Jeff Bezos også ejer avisen Washington Post, der er udpræget kritisk over for Trump.

Selskabet meddeler, at det ‘åbne spørgsmål’ er, om USA’s præsident overhovedet skal ‘have lov til at anvende Forsvarsministeriets budgetter til at forfølge sine egne, personlige interesser og politiske mål,” lyder det fra selskabet.

AWS meddeler, at selskabet vil afhøre Trump om hans rolle i udbuds-processen - inklusive eventuelle private drøftelser med involverede, som har handlet om at ‘skade Amazon eller AWS.’

Læs også:

Amazon trækker USA i retten for kæmpe Microsoft-kontrakt

Amazon blæser til kamp mod gigantisk Microsoft-ordre: Tildelingen er baseret på 'tydelige mangler, fejl og er umiskendeligt biased"

Trump vil kigge nærmere på cloud-aftale til 65 milliarder: "Nogle af de største virksomheder i verden klager over det"

Oracle lægger sag an mod den amerikanske regering: Anklager forsvarskontrakt til 65 milliarder for at være skræddersyet til Amazon

Microsofts medarbejdere protesterer: Vil ikke være med til at lægge computerkraft til amerikansk AI-krig

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S