Fælleseuropæisk corona-app får vigtigt rygstød fra Apple og Google

Det uventede parløb mellem Apple-Google giver udviklerne bag den fælleseuropæiske corona-tracker app nye muligheder.

Artikel top billede

De to rivaler, Apple og Google, danner et nyt og uventet parløb i kampen mod den verserende coronavirus-pandemi.

Sammen vil de to virksomheder stille dele af deres respektive smartphone-platforme til rådighed, for at gøre det enklere at kortlægge smitte og smittede via mobilen.

Trækket hilses velkommen af den fælleseuropæiske ’PEPP-PT’ koalition, der leder udviklingen af et europæisk kortlægningsværktøj til smittesporing.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

”Vi skal nu bekymre os mindre om styresystemets stabilitet og enhedskalibrering,” siger Chriis Boos stifter af app-virksomheden Arago og talsperson for PEPP-PT.

Bag PEPP-PT, eller ’Pan European Privacy Preserving Proximity Tracing’, er en sammenslutning af europæiske virksomheder, universiteter og myndigheder med det formål at kreere en app til smittesporing med minimalt behov for deling af persondata.

Det fælles træk fra Apple og Google gør det muligt for app-udviklere at tilgå Bluetooth-komponenters kommunikation mellem enheder, for at vurdere risikoen for smitte mellem mobiltelefonernes brugere.

Læs også: Norske myndigheder vil ikke vente på Apple og Google: Laver smittesporings-app uden giganternes corona-teknologi

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S