Det er 37 dage siden at Danmark lukkede: Her er seks ting, som corona-krisen har lært os

Det er i dag 37 dage siden, at statsminister Mette Frederiksen lukkede Danmark. I den tid har isolationskulleren bredt sig, men hvad har vi egentligt lært?

Artikel top billede

Foto: Gabriel Benois on Unsplash

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i nogle af de ting, som 37 dage i lockdown har lært os om internettet, digitaliseringen og vores arbejdsmetoder
  • Bliv klogere på, hvorfor Silicon Valleys techies så det fulde risikopotentiale i coronavirussen som nogle af de første?
  • Få forklaringen på, hvorfor coronakrisen kan ændre radikalt på den måde, som vi arbejder på
1.747
8:45 min
Uger føles som år, dage som måneder, og det er nu 37 dage siden, at statsministeren lukkede store dele af Danmark og bad os udvise samfundssind.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S