Merete Søby får ansvaret for 500 mand i nyt topjob hos KMD: "Jeg har fået flere tilbud gennem årene, og det har jeg også fået i de seneste tre måneder"

Interview: Det har ikke skortet på tilbud til tidligere Hitachi Vantara-landechef Merete Søby, der nu skifter til KMD. "Det har været et helt bevidst valg, at jeg har ønsket at komme ind i en væsentlig større virksomhed med en ledelse forankret i Danmark," siger hun. Hun bliver nu chef for 500 ansatte. I Hitachi Vantara var hun chef for 70 medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Merete Søby har valgt at fortsætte karrieren hos KMD
  • Bliv klogere på hendes nye rolle i virksomheden
  • Find ud af hvordan den tidligere Hitachi-topchef har kunnet vælge og vrage mellem tilbud
  • Tjek hvordan Merete Søby bibeholder den japanske forbindelse i hendes nye job
770
4 min
Efter 12 år som topchef for Hitachi Vantara i Danmark, tager Merete Søby 1. maj hul på et nyt kapitel i sin karriere.

Merete Søby fortsætter nemlig sin karriere i en stilling som direktør for forretningsenheden Data Driven Solutions i KMD.

Det kan du læse mere om her: Merete Søby lander nyt job efter exit fra Hitachi Vantara: Får topstilling i KMD

Dermed skal Merete Søby også vænne sig vænne sig til ikke længere være den øverste chef.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S