Merete Søby får ansvaret for 500 mand i nyt topjob hos KMD: "Jeg har fået flere tilbud gennem årene, og det har jeg også fået i de seneste tre måneder"

Interview: Det har ikke skortet på tilbud til tidligere Hitachi Vantara-landechef Merete Søby, der nu skifter til KMD. "Det har været et helt bevidst valg, at jeg har ønsket at komme ind i en væsentlig større virksomhed med en ledelse forankret i Danmark," siger hun. Hun bliver nu chef for 500 ansatte. I Hitachi Vantara var hun chef for 70 medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Merete Søby har valgt at fortsætte karrieren hos KMD
  • Bliv klogere på hendes nye rolle i virksomheden
  • Find ud af hvordan den tidligere Hitachi-topchef har kunnet vælge og vrage mellem tilbud
  • Tjek hvordan Merete Søby bibeholder den japanske forbindelse i hendes nye job
770
4 min
Efter 12 år som topchef for Hitachi Vantara i Danmark, tager Merete Søby 1. maj hul på et nyt kapitel i sin karriere.

Merete Søby fortsætter nemlig sin karriere i en stilling som direktør for forretningsenheden Data Driven Solutions i KMD.

Det kan du læse mere om her: Merete Søby lander nyt job efter exit fra Hitachi Vantara: Får topstilling i KMD

Dermed skal Merete Søby også vænne sig vænne sig til ikke længere være den øverste chef.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect