Netflix sætter rekord under coronakrisen: Henter 15,7 millioner nye kunder

Med 15,7 millioner nye kunder i første kvartal har Netflix nu 182,9 millioner abonnenter. Det er 22,8 procent flere end samme tid i 2019.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Den amerikanske streaming-gigant Netflix hentede hele 15,7 millioner nye kunder på verdensplan i årets første tre måneder.

Det er ny rekord for film- og serietjenesten, der kun forventede syv millioner nye abonnenter i årets tre første måneder.

Det fremgår af Netflix' kvartalregnskab.

I alt har Netflix nu 182,9 millioner abonnenter. Det er 22,8 procent flere end samme tid i 2019.

Netflix tilegner selv coronakrisen, hvor personer over hele verden i større eller mindre grad har været isoleret derhjemme gennem længere tid, som årsagen til den voldsomme stigning.

Stigningen i brugerantallet sker til trods for, at Netflix sammen med en række andre internationale streaming-giganter har fulgt EU's opfordring om at sænke streaming-kvaliteten i Europa for ikke at overbelaste internettet.

Det har dog senere vist, at den europæiske bredbåndsinfrastruktur ikke er blevet overbelastet.

Det kan du læse mere om her: EU: Der er ingen problemer med det europæiske internet trods coronakrise

Tigerserie trækker nye kunder ind i butikken

Det er særligt Netflix-serien Tiger King, der har været trækplaster for de nye kunder.

I USA gik der blot ti dage fra seriens lancering, til 34,3 millioner havde streamet fortællingen om tigerpark-ejeren Joe Exotic, der ender med en fængselsdom på 22 år for at have bestilt et mord på rivalen Carole Baskin.

Rekordtallene betyder, at Netflix kommer ud af første kvartal med en omsætning på 5,77 milliarder dollar, svarende til omkring 40 milliarder kroner.

Festen kommer dog næppe til at fortsætte med samme hast i de kommende måneder.

Netflix oplyser i regnskabet, at streamingtjenesten forventer, at både seertal og stigningen i antallet af abonnenter vil falde i takt med, coronarestriktionerne bliver lempet verden over.

Læs også: Sådan er Danmarks nye streaming-satsning DRTV kommet fra start - se alle tallene for de første måneder her

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulent til IT-kontraktstyring og IT-udbud i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S