EU: Der er ingen problemer med det europæiske internet trods coronakrise

Den europæiske internetinfrastruktur kan indtil videre godt følge med den øgede belastning, som de afledte effekter af coronakrisen forårsager.

Artikel top billede

YouTube, Amazon Prime, Disney+ og Netflix har slukket for HD-streaming i Europa, mens Sony har droslet ned for Playstation-downloads i hele Europa.

Det er sket som følge af en opfordring fra EU om ikke at overbelaste den europæiske båndbredde i en tid, hvor flere europæere end nogensinde før opfordres til at arbejde hjemme som følge af coronakrisen.

Men indtil videre viser det sig, at den europæiske internetinfrastuktur kører uden problemer trods coronakrisen.

Det skriver ZDNet.

Meldingen kommer fra BEREC, som er EU's telereguleringsmyndighed.

"Netværksoperatørerne har været i stand til at håndtere den øgede trafikbelastning godt," lyder det i en meddelelse fra BEREC.

Læs også: EU vil have Netflix til at slukke for HD-streaming i Europa: Optager for meget båndbredde lige nu

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S