Danske Bank og norsk storbank pumper 35 millioner kroner ind i dansk startup

Danske Bank og DNB, der er den største bank i Norge, pumper 35 millioner kroner i den danske startup Nordic API Gateway. Forude venter nu aggressiv ekspansion.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danske Bank og den norske storbank DNB lægger 35 millioner kroner på bordet hos den danske fintech-startup Nordic API Gateway, der står bag en åben finans-platform,.

Samlet set har Nordic API Gateway nu modtaget 99 millioner i kapitaltilførsler siden etableringen for et par år siden.

Selskabet forventer desuden at det vil lukke endnu en investeringsrunde på op mod yderligere 100 millioner kroner i den nærmeste fremtid.

“Investeringen skal igangsætte en aggressiv ekspansionsplan, som skal gøre Nordic API Gateway til en af de førende europæiske open banking platforme, samt videreudvikling af firmaets open banking services,” lyder det fra selskabet.

Det danske selskab blev grundlagt i 2018 og har for tiden omkring 60 medarbejdere i København, Aarhus og polske Gdansk.

På kundelisten har selskabet allerede landet en række af store finansielle institutioner og regnskabsselskaber. De tæller blandt andre Danske Bank, Jyske Bank, Pleo, Billy, Dinero og DNB.

Nu venter ekspansion ud i resten af Europa.

“Denne investering er en del af en mere aggressiv strategi, der skal gøre Nordic API Gateway til en af de førende europæiske open banking platforme i 2020. Vi har investeret tid og kræfter i at lægge skinnerne i Norden, hvor vi i dag har fuld dækning af banker til både data og betalinger. Dette indkluderer en forståelse af den lokale markedsdynamik, såsom betalingslove, reguleringer og behov fra kunderne,” siger administrerende direktør og stifter Rune Mai.

Nordic API Gateway er så småt allerede kommet i gang i Storbritannien, Holland, Polen og de baltiske lande.

“Vores mål bliver i den kommende tid at fokusere på, hvordan vi kan blive en pan-europæisk udbyder med en kraftfuld teknologisk platform, som lever op til det, der forventes af både banker, fintechs, startups, regnskabssystemer og lignende,” siger Rune Mai.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen