Nye it-løsninger på vej i Skat: Kommer til at skal spille central rolle i fremtidens skattekontrol

Nye it-systemer får en central rolle i fremtidens kamp mod skatteunddragelse, hvis det står til regeringen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Den danske regering med skatteminister Morten Bødskov (S) i spidsen har netop lanceret et udspil med navnet 'Mere kontrol, mindre svindel', som indeholdet et politisk oplæg til en samlet reform af skattekontrollen frem mod 2023.

Udspillet fokuserer særligt på styrke kontrolindsatsen mod hvidvask, skattely, international skatteunddragelse og på momsområdet.

Og her kommer nye it-løsninger til at spille en central rolle, hvis det står til regeringen.

"Helt centralt i udspillet er ansættelsen af 1.000 nye medarbejdere i fire etaper frem mod 2023. Samtidig sættes gang i et omfattende arbejde, som skal sikre nye værktøjer, nye analyseredskaber og nye it-løsninger, som skal understøtte kontrolarbejdet," lyder det i en meddelelse fra regeringen.

Hele regeringens nye udspil kan findes her.

Regeringen: Disse områder skal de nye medarbejdere dedikeres til

I 2020 ansættes 250 af de 1.000 nye medarbejdere, og her foreslår regeringen, at de medarbejdere også skal fokusere på at styrke kontrolindsatsen mod hvidvask, skattely, international skatteunddragelse og på momsområdet.

"Hvis vi skal gøre os forhåbninger om at genoprette danskernes tillid til skattevæsenet, så er vi nødt til at se grundigt på skattekontrollen. For det er et stort problem, hvis de danskere der går på arbejde, og betaler til fællesskabet, oplever, at andre undgår at bidrage med deres del. Det udfordrer skattemoralen og kan i sidste ende føre til, at færre betaler deres skat. Sker det, udfordrer det velfærdssamfundets sammenhængskraft," lyder det fra skatteminister Morten Bødskov i meddelelsen.

Det er tidligere blevet besluttet i en bred politisk aftale, at Skattestyrelsen over de næste 15 år skal udskifte 70 ældgamle legacy-systemer.

Flere af systemerne har mere end 50 år på bagen.

Det kan du læse mere om her: Folketinget vil udskifte mere end 50 år gamle systemer i Skat for tocifret milliardbeløb i et af de største offentlige it-projekter i Danmark nogensinde: Vil tage mindst 15 år

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S