Nye it-løsninger på vej i Skat: Kommer til at skal spille central rolle i fremtidens skattekontrol

Nye it-systemer får en central rolle i fremtidens kamp mod skatteunddragelse, hvis det står til regeringen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Den danske regering med skatteminister Morten Bødskov (S) i spidsen har netop lanceret et udspil med navnet 'Mere kontrol, mindre svindel', som indeholdet et politisk oplæg til en samlet reform af skattekontrollen frem mod 2023.

Udspillet fokuserer særligt på styrke kontrolindsatsen mod hvidvask, skattely, international skatteunddragelse og på momsområdet.

Og her kommer nye it-løsninger til at spille en central rolle, hvis det står til regeringen.

"Helt centralt i udspillet er ansættelsen af 1.000 nye medarbejdere i fire etaper frem mod 2023. Samtidig sættes gang i et omfattende arbejde, som skal sikre nye værktøjer, nye analyseredskaber og nye it-løsninger, som skal understøtte kontrolarbejdet," lyder det i en meddelelse fra regeringen.

Hele regeringens nye udspil kan findes her.

Regeringen: Disse områder skal de nye medarbejdere dedikeres til

I 2020 ansættes 250 af de 1.000 nye medarbejdere, og her foreslår regeringen, at de medarbejdere også skal fokusere på at styrke kontrolindsatsen mod hvidvask, skattely, international skatteunddragelse og på momsområdet.

"Hvis vi skal gøre os forhåbninger om at genoprette danskernes tillid til skattevæsenet, så er vi nødt til at se grundigt på skattekontrollen. For det er et stort problem, hvis de danskere der går på arbejde, og betaler til fællesskabet, oplever, at andre undgår at bidrage med deres del. Det udfordrer skattemoralen og kan i sidste ende føre til, at færre betaler deres skat. Sker det, udfordrer det velfærdssamfundets sammenhængskraft," lyder det fra skatteminister Morten Bødskov i meddelelsen.

Det er tidligere blevet besluttet i en bred politisk aftale, at Skattestyrelsen over de næste 15 år skal udskifte 70 ældgamle legacy-systemer.

Flere af systemerne har mere end 50 år på bagen.

Det kan du læse mere om her: Folketinget vil udskifte mere end 50 år gamle systemer i Skat for tocifret milliardbeløb i et af de største offentlige it-projekter i Danmark nogensinde: Vil tage mindst 15 år

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job