Morgen-briefing: Bill Gates vil masseproducere coronavaccine / Ny rekord i svindel med netbanker / Grundfos slutter sig til Alibaba-alliance

Bill Gates vil masseproducere coronavaccine. Zoom bliver indlemmet i Nasdaq 100-indeks. Ny rekord i svindel med netbanker. Grundfos slutter sig til Alibaba-alliance.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til ugens første morgen-briefing fra Computerworld.

Dagens tidlige nyhedsfix bliver leveret af Alexander Haslund, direkte fra Østerbro i København.

Og lad os så få hul på mandagen.

Bill Gates vil masseproducere coronavaccine

Vi begynder med coronakrisen og jagten på en vaccine.

Microsoft-stifteren Bill Gates melder, at han planlægger at bygge en række fabrikker, der skal kunne producere milliardvis af vaccinedoser mod corona.

Det skriver Finans.

Bill Gates humanitære organisation, Bill & Melinda Gates Foundation, kaster for tiden blandt andet penge ind i kampen for at finde en vaccine mod coronavirusset.

Og i et interview med The Times fortæller Bill Gates ifølge Finans, at han har planer om at bygge fire eller fem fabrikker for at kunne etablere en masseproduktion.

Bill Gates følger især Oxford University tæt, når det kommer til en potentiel vaccine.

"De (forskere red.) vil begynde med forsøg på mennesker inden for den nærmeste fremtid. Hvis antistof-resultaterne er lovende, vil vi gå i gang med en masseproduktion" lyder det fra Bill Gates.

Zoom bliver indlemmet i Nasdaq 100-indeks

Videotjenesten Zoom har kronede dage under coronakrisen og kommer nu i fint selskab på aktiemarkedet.

Fra den 30. april vil Zoom-aktien blive optaget i Nasdaq 100-indekset, som repræsenterer de tunge og toneangivende selskaber på tech-børsen Nasdaq.

Det skriver CNBC.

Selskabet kunne i seneste uge melde, at antallet af brugere har rundet 300 millioner. Tilbage i december havde Zoom omkring 10 millioner.

Ny rekord i svindel med netbanker

Kriminelle formåede i 2019 at hive knap 52 millioner kroner ud af danskernes netbanker, hvilket sætter en kedelig rekord.

Det skriver Politiken på baggrund af nye tal fra bankernes brancheorganisation, Finans Danmark.

I 2018 var der omkring 1.000 sager om netbanksvindel, hvor der i alt blev stjålet 14 millioner kroner fra bankkonti på nettet.

I 2019 har der været 1.500 tilfælde af netbanksvindel.

En stor del af svindlen foregår ved, at borgere bliver kontaktet af svindlere, der bilder dem ind, at de ringer fra banken, politiet, Datatilsynet eller dankortudbyderen Nets, lyder det.

Digitaliseringsdirektør i Finans Danmark Michael Busk-Jepsen pointerer, at det kun er kriminelle, der anmoder om adgangskoder.

"Derfor er det vigtigt for mig at gentage det enkle budskab: Hvis du bliver bedt om at oplyse personlige koder som den til din NemID, så er det svindel. Det er kun kriminelle, der beder om den slags," siger han til Politiken.

Grundfos slutter sig til Alibaba-alliance

Den danske pumpegigant Grundfos er blevet medlem af Alibaba Anti-Counterfeiting Alliance.

Det oplyser Grundfos i en meddelelse.

Alliancen arbejder for at hindre overskridelse af intellektuelle ejendomsrettigheder og er stiftet af den kinesiske e-handelsgigant Alibaba Group.

Ved at tilslutte sig Alibabas alliance får Grundfos adgang til digitale værktøjer, der kan hjælpe med at beskytte Grundfos' teknologi og rettigheder på det kinesiske marked.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job