Milestone Systems indleder jagt på ny direktør efter Lars Thinggaards exit

Danske Milestone Systems er på jagt efter ny direktør, der skal afløse Lars Thinggaard, som i marts trak sig efter 17 år på posten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Milestone Systems - der sælger overvågningsudstyr - indleder jagten på sin nye topchef, der skal afløse Lars Thinggaard, som i marts meddelte, at han trækker sig efter 17 år på posten.

Selskabets bestyrelsesformand, Lau Normann Jørgensen, siger til ITWatch, at bestyrelsen leder efter en ny direktør, der kan tænke innovativt i forhold til både forretningsmodeller og teknologi og samtidig kunne støtte op om selskabets værdibaserede ledelsesmodel.

“I min optik er det et af de mest attraktive jobs i it-branchen i Danmark overhovedet. Og det er det, fordi det dels er en stor virksomhed, men også en virksomhed, hvor den strategiske retning lægges i Danmark i modsætning til mange andre danske it-virksomheder, som indgår i en international koncern,” siger formanden til mediet.

Milestone Systems har under Lars Thinggaards ledelse haft forrygende vækst i en årrække.

Selskabets omsætning er blevet mere end fordoblet på blot fem år, ligesom antallet af medarbejdere er blevet næsten fordoblet til de nuværende omkring 900 mand.

Lars Thinggaard nåede som direktør lige akkurat at være med til at runde den magiske milliard kroner i omsætning.

Det kan du læse mere om her: Milestones tidligere topchef Lars Thinggaard nåede lige præcis den magiske milliard inden sin exit: "Jeg er utrolig stolt over, at det lykkedes"

Siden hans exit har selskabets CFO, Lars Larsen, været konstitueret direktør for selskabet.

Læs også:

Her er topchef Lars Thinggaards fremtidsplaner efter exit fra Milestone Systems

Milestone Systems topchef Lars Thinggaard trækker sig fra posten

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S