Milestone Systems indleder jagt på ny direktør efter Lars Thinggaards exit

Danske Milestone Systems er på jagt efter ny direktør, der skal afløse Lars Thinggaard, som i marts trak sig efter 17 år på posten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Milestone Systems - der sælger overvågningsudstyr - indleder jagten på sin nye topchef, der skal afløse Lars Thinggaard, som i marts meddelte, at han trækker sig efter 17 år på posten.

Selskabets bestyrelsesformand, Lau Normann Jørgensen, siger til ITWatch, at bestyrelsen leder efter en ny direktør, der kan tænke innovativt i forhold til både forretningsmodeller og teknologi og samtidig kunne støtte op om selskabets værdibaserede ledelsesmodel.

“I min optik er det et af de mest attraktive jobs i it-branchen i Danmark overhovedet. Og det er det, fordi det dels er en stor virksomhed, men også en virksomhed, hvor den strategiske retning lægges i Danmark i modsætning til mange andre danske it-virksomheder, som indgår i en international koncern,” siger formanden til mediet.

Milestone Systems har under Lars Thinggaards ledelse haft forrygende vækst i en årrække.

Selskabets omsætning er blevet mere end fordoblet på blot fem år, ligesom antallet af medarbejdere er blevet næsten fordoblet til de nuværende omkring 900 mand.

Lars Thinggaard nåede som direktør lige akkurat at være med til at runde den magiske milliard kroner i omsætning.

Det kan du læse mere om her: Milestones tidligere topchef Lars Thinggaard nåede lige præcis den magiske milliard inden sin exit: "Jeg er utrolig stolt over, at det lykkedes"

Siden hans exit har selskabets CFO, Lars Larsen, været konstitueret direktør for selskabet.

Læs også:

Her er topchef Lars Thinggaards fremtidsplaner efter exit fra Milestone Systems

Milestone Systems topchef Lars Thinggaard trækker sig fra posten

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S