Milestone Systems indleder jagt på ny direktør efter Lars Thinggaards exit

Danske Milestone Systems er på jagt efter ny direktør, der skal afløse Lars Thinggaard, som i marts trak sig efter 17 år på posten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Milestone Systems - der sælger overvågningsudstyr - indleder jagten på sin nye topchef, der skal afløse Lars Thinggaard, som i marts meddelte, at han trækker sig efter 17 år på posten.

Selskabets bestyrelsesformand, Lau Normann Jørgensen, siger til ITWatch, at bestyrelsen leder efter en ny direktør, der kan tænke innovativt i forhold til både forretningsmodeller og teknologi og samtidig kunne støtte op om selskabets værdibaserede ledelsesmodel.

“I min optik er det et af de mest attraktive jobs i it-branchen i Danmark overhovedet. Og det er det, fordi det dels er en stor virksomhed, men også en virksomhed, hvor den strategiske retning lægges i Danmark i modsætning til mange andre danske it-virksomheder, som indgår i en international koncern,” siger formanden til mediet.

Milestone Systems har under Lars Thinggaards ledelse haft forrygende vækst i en årrække.

Selskabets omsætning er blevet mere end fordoblet på blot fem år, ligesom antallet af medarbejdere er blevet næsten fordoblet til de nuværende omkring 900 mand.

Lars Thinggaard nåede som direktør lige akkurat at være med til at runde den magiske milliard kroner i omsætning.

Det kan du læse mere om her: Milestones tidligere topchef Lars Thinggaard nåede lige præcis den magiske milliard inden sin exit: "Jeg er utrolig stolt over, at det lykkedes"

Siden hans exit har selskabets CFO, Lars Larsen, været konstitueret direktør for selskabet.

Læs også:

Her er topchef Lars Thinggaards fremtidsplaner efter exit fra Milestone Systems

Milestone Systems topchef Lars Thinggaard trækker sig fra posten

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job