Norsk it-firma vinder million-kontrakt i Region Hovedstaden: Skal levere talegenkendelse til Sundhedsplatformen

Det bliver det norske softwareseskab Max Manus, der skal levere talegenkendelse til Sundhedplatformen.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Norske Max Manus vinder million-udbuddet om levering af talegenkendelse til Sundhedsplatformen i Region Hovedstaden, meddeler regionen ifølge Version2.

Det betyder, at det norske selskab i de kommende fire år skal levere talegenkendelse til Sundhedsplatformen, hvilket betyder, at medarbejdere i sundhedsvæsenet vil kunne slippe for en del tasteopgaver.

Det norske selskabet står bag en dansksproget version af en amerikansk talegenkendelses-løsning fra Nuance Communications.

Ordren er 48 millioner kroner værd.

Oprindeligt var prisen 60 millioner kroner, men den blev senere sænket, da Region Hovedstaden på grund af forskellige fejl var nødt til først at annullere og dernæst genudsende udbuddet.

Det kan du læse mere om her: Region Hovedstaden genudsender udbud af talegenkendelse til Sundhedsplatformen: Prisen faldet med 20 procent.

Tale til tekst

Det har længe været et ønske fra læger og andre at kunne anvende talegenkendelse i Sundhedsplatformen.

Regionsrådet besluttede allerede i foråret 2019 at regionen skulle anskaffe sådan et system.

Talegenkendelses-systemet anvendes blandt andet til at konvertere tale til tekst, ligesom det skal kunne genkende forskellige talte kommandoer.

Region Sjælland har tidligere gennemført et pilotprojekt på området.

"Pilotprojektet viste, at talegenkendelse giver en højere kvalitet i dokumentationen, forenkler arbejdsgangene i Sundhedsplatformen, reducerer antallet af klik og standardiserer det kliniske indhold. Projektet viste også, at patientkommunikationen styrkes, fordi det bliver muligt at dokumentere sammen med patienten og bevare øjenkontakt med patienten, mens man dokumenterer. Derudover kan talegenkendelse give en højere arbejdsglæde," lød det dengang som konklusion på pilotprojektet.

Netop arbejdet med journalføringen og med at taste mange data ind i systemet, har været en af de store kritikpunkter af Sundhedsplatformen, da læger og andet personale har klaget over, at tastearbejdet har taget tid fra patienterne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S