Norsk it-firma vinder million-kontrakt i Region Hovedstaden: Skal levere talegenkendelse til Sundhedsplatformen

Det bliver det norske softwareseskab Max Manus, der skal levere talegenkendelse til Sundhedplatformen.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Norske Max Manus vinder million-udbuddet om levering af talegenkendelse til Sundhedsplatformen i Region Hovedstaden, meddeler regionen ifølge Version2.

Det betyder, at det norske selskab i de kommende fire år skal levere talegenkendelse til Sundhedsplatformen, hvilket betyder, at medarbejdere i sundhedsvæsenet vil kunne slippe for en del tasteopgaver.

Det norske selskabet står bag en dansksproget version af en amerikansk talegenkendelses-løsning fra Nuance Communications.

Ordren er 48 millioner kroner værd.

Oprindeligt var prisen 60 millioner kroner, men den blev senere sænket, da Region Hovedstaden på grund af forskellige fejl var nødt til først at annullere og dernæst genudsende udbuddet.

Det kan du læse mere om her: Region Hovedstaden genudsender udbud af talegenkendelse til Sundhedsplatformen: Prisen faldet med 20 procent.

Tale til tekst

Det har længe været et ønske fra læger og andre at kunne anvende talegenkendelse i Sundhedsplatformen.

Regionsrådet besluttede allerede i foråret 2019 at regionen skulle anskaffe sådan et system.

Talegenkendelses-systemet anvendes blandt andet til at konvertere tale til tekst, ligesom det skal kunne genkende forskellige talte kommandoer.

Region Sjælland har tidligere gennemført et pilotprojekt på området.

"Pilotprojektet viste, at talegenkendelse giver en højere kvalitet i dokumentationen, forenkler arbejdsgangene i Sundhedsplatformen, reducerer antallet af klik og standardiserer det kliniske indhold. Projektet viste også, at patientkommunikationen styrkes, fordi det bliver muligt at dokumentere sammen med patienten og bevare øjenkontakt med patienten, mens man dokumenterer. Derudover kan talegenkendelse give en højere arbejdsglæde," lød det dengang som konklusion på pilotprojektet.

Netop arbejdet med journalføringen og med at taste mange data ind i systemet, har været en af de store kritikpunkter af Sundhedsplatformen, da læger og andet personale har klaget over, at tastearbejdet har taget tid fra patienterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S