Facebook i kæmpesatsning: Investerer 40 milliarder kroner i at komme ind på det indiske marked - se planen her

I et forsøg på at få del i et indisk internetboom har Facebook nu investeret 40 milliarder kroner i et indisk internetfirma, der blandt andet står bag landets største mobilselskab.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebook har valgt at investere 5,7 milliarder dollar - hvilket svarer til knap 40 milliarder kroner - i det indiske teknologiselskab Jio Platforms, der blandt andet ejer landets største mobilselskab.

Det oplyser Facebook i en pressemeddelelse.

Ifølge CNN vil investeringen sikre Facebook et ejerskab på 9,99 procent af selskabet.

Dermed er det udsigt til, at Facebook med investeringen kan få del af et enormt internetboom, der i disse år finder sted i det folkerige land.

Ifølge CNN ejer Jio Platforms mobilselskabet Reliance Jio, der siden lanceringen for fire år siden er vokset til at blive landets største mobilselskab med 388 millioner brugere.

Derudover står Jio Platforms også bag en filmstreaming-tjenester, nyhedstjenester og e-handels-tjenesten JioMart.

Samarbejde med WhatsApp

En del af investeringen betyder også, at Jio Platforms kommer til at indgå i et kommercielt partnerskab med WhatsApp, der også er ejet af Facebook.

Facebooks stifter Mark Zuckerberg oplyser ifølge CNN, at Indien er det land med den største Facebook og WhatsApp-brugerbase, og samtidig har landet 60 millioner små erhvervsdrivende, som selskabet håber kan drage nytte af Facebook og WhatsApp.

Investeringen fra Facebook betyder, at Jio Platforms nu har en værdi på 66 milliarder dollar eller knap 455 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job