Facebook i kæmpesatsning: Investerer 40 milliarder kroner i at komme ind på det indiske marked - se planen her

I et forsøg på at få del i et indisk internetboom har Facebook nu investeret 40 milliarder kroner i et indisk internetfirma, der blandt andet står bag landets største mobilselskab.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebook har valgt at investere 5,7 milliarder dollar - hvilket svarer til knap 40 milliarder kroner - i det indiske teknologiselskab Jio Platforms, der blandt andet ejer landets største mobilselskab.

Det oplyser Facebook i en pressemeddelelse.

Ifølge CNN vil investeringen sikre Facebook et ejerskab på 9,99 procent af selskabet.

Dermed er det udsigt til, at Facebook med investeringen kan få del af et enormt internetboom, der i disse år finder sted i det folkerige land.

Ifølge CNN ejer Jio Platforms mobilselskabet Reliance Jio, der siden lanceringen for fire år siden er vokset til at blive landets største mobilselskab med 388 millioner brugere.

Derudover står Jio Platforms også bag en filmstreaming-tjenester, nyhedstjenester og e-handels-tjenesten JioMart.

Samarbejde med WhatsApp

En del af investeringen betyder også, at Jio Platforms kommer til at indgå i et kommercielt partnerskab med WhatsApp, der også er ejet af Facebook.

Facebooks stifter Mark Zuckerberg oplyser ifølge CNN, at Indien er det land med den største Facebook og WhatsApp-brugerbase, og samtidig har landet 60 millioner små erhvervsdrivende, som selskabet håber kan drage nytte af Facebook og WhatsApp.

Investeringen fra Facebook betyder, at Jio Platforms nu har en værdi på 66 milliarder dollar eller knap 455 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job