Dansk Erhverv vil booste it-investeringer: Afskrivninger på it-udstyr skal øges med 25 procent

Coronakrisen får virksomheder til at tøve, når der skal bruges penge på it-projekter. Derfor er Dansk Erhverv klar med en række forslag, der skal sætte skub i it-investeringerne.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Dansk Erhvervs plan for at holde hånden under dansk erhvervsliv
  • Hvordan forslagene vil hjælpe it-sektoren
  • Hvordan afskrivninger på it-udstyr på øge investeringer
883
4:30 min
Dansk Erhverv er ude med en række forslag, der skal holde hånden under dansk økonomi under og efter coronakrisen.

Hvis forslagene bliver hørt på Christiansborg, så er der godt nyt på vej for landets virksomheder og ikke mindst it-selskaber.

Blandt brancheorganisationens 12 forslag findes et punkt, der skal give et investeringsboost til landets virksomheder.

Det boost skal blandt andet hjælpe virksomheder med at fortsætte digitaliseringen og indkøb af it-ydelser.

[b]Læs også: [url=h

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura