Nyt AI-hus åbner i Vejle: Danfoss bliver blandt de nye brugere

Om mindre end et år åbner dørene til et nyt AI-hus, der skal give danske virksomheder mulighed for at arbejde med kunstig intelligens.

Artikel top billede

I februar 2021 kan virksomheder prøve kræfter med kunstig intelligens i Vejle, hvor selskabet Bagger-Sørensen Invest åbner et nyt AI-hus.

Det skal give 200 danske virksomheder mulighed for at rykke ind og arbejde med AI sammen med 1.000 nye vidensmedarbejdere, når bygningen er færdig.

Det skriver Jydske Vestkysten.

"Danfoss vil for eksempel bruge husets faciliteter og vores konferencerum i kælderen, som vil blive udformet som et planetarium, til møder om kunstig intelligens og digitalisering og samle relevante medarbejdere til projektforløb i lokalerne, og det kunne andre virksomheder også benytte sig af, siger Jørgen Andersen, direktør i Bagger-Sørensen Invest A/S, som står bag Dandy Business Park A/S, til avisen.

Bygningens officielle navn bliver AI Innovation House og kommer til at blive 5200 kvadratmeter stort.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S