Alphabets omsætning stiger - men har haft ‘markant nedgang i annonce-omsætning’ i marts

Googles moderselskab Alphabet omsatte i første kvartal for 254 milliarder kroner og landede et overskud på 48 milliarder kroner - 366.000 kroner i minuttet døgnet rundt. Men selskabet er ramt af corona-krisen.

Artikel top billede

Googles moderselskab Alphabet skovlede vanen tro penge ind i enorme mængder i årets første kvartal, viser selskabets netop offentliggjorte kvartalsregnskab.

Alphabets omsætning er steget med 13 procent i forhold til det samme kvartal i fjor til nu 36,34 milliarder dollar - omkring 254 milliarder kroner.

Og nettoindtjeningen lander på 48 milliarder kroner. Det svarer til, at Alphabet i ren profit har tjent svimlende 527,5 millioner kroner hver eneste dag i årets første tre måneder.

Det svarer omregnet til knap 22 millioner kroner i timen eller 366.000 kroner i minuttet døgnet rundt.

Ifølge selskabet skyldes fremgangen især forretningsområderne Search, YouTube og Cloud i årets første to måneder.

For i marts blev især Googles lukrative annonce-forretning hårdt ramt af coronakrisen, der har betydet, at annoncørerne har skåret drastisk ned for deres annonce-budgetter.

“Vi leverede stærkt i kvartalets første to måneder, men oplevede i marts en signifiant opbremsning i annonce-omsætning,” lyder det fra Alphabet.

Finansdirektør Ruth Porat meddeler, at selskabet nu bestræber sig på at effektivisere på driften som en direkte konsekvens heraf.

“Vi skærper nu vores fokus på at levere mere effektivt, men vi vil fortsætte med at investere i vores langsigtede muligheder,” meddeler hun.

Selskabets topchef, Sundar Pichai, meddeler, at flere personer i verden end nogensinde tidligere i krisen har brug for Alphabets tjenester.

Du finder kvartals-meddelelsen fra Alphabet her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS