Alphabets omsætning stiger - men har haft ‘markant nedgang i annonce-omsætning’ i marts

Googles moderselskab Alphabet omsatte i første kvartal for 254 milliarder kroner og landede et overskud på 48 milliarder kroner - 366.000 kroner i minuttet døgnet rundt. Men selskabet er ramt af corona-krisen.

Artikel top billede

Googles moderselskab Alphabet skovlede vanen tro penge ind i enorme mængder i årets første kvartal, viser selskabets netop offentliggjorte kvartalsregnskab.

Alphabets omsætning er steget med 13 procent i forhold til det samme kvartal i fjor til nu 36,34 milliarder dollar - omkring 254 milliarder kroner.

Og nettoindtjeningen lander på 48 milliarder kroner. Det svarer til, at Alphabet i ren profit har tjent svimlende 527,5 millioner kroner hver eneste dag i årets første tre måneder.

Det svarer omregnet til knap 22 millioner kroner i timen eller 366.000 kroner i minuttet døgnet rundt.

Ifølge selskabet skyldes fremgangen især forretningsområderne Search, YouTube og Cloud i årets første to måneder.

For i marts blev især Googles lukrative annonce-forretning hårdt ramt af coronakrisen, der har betydet, at annoncørerne har skåret drastisk ned for deres annonce-budgetter.

“Vi leverede stærkt i kvartalets første to måneder, men oplevede i marts en signifiant opbremsning i annonce-omsætning,” lyder det fra Alphabet.

Finansdirektør Ruth Porat meddeler, at selskabet nu bestræber sig på at effektivisere på driften som en direkte konsekvens heraf.

“Vi skærper nu vores fokus på at levere mere effektivt, men vi vil fortsætte med at investere i vores langsigtede muligheder,” meddeler hun.

Selskabets topchef, Sundar Pichai, meddeler, at flere personer i verden end nogensinde tidligere i krisen har brug for Alphabets tjenester.

Du finder kvartals-meddelelsen fra Alphabet her.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job