Alphabets omsætning stiger - men har haft ‘markant nedgang i annonce-omsætning’ i marts

Googles moderselskab Alphabet omsatte i første kvartal for 254 milliarder kroner og landede et overskud på 48 milliarder kroner - 366.000 kroner i minuttet døgnet rundt. Men selskabet er ramt af corona-krisen.

Artikel top billede

Googles moderselskab Alphabet skovlede vanen tro penge ind i enorme mængder i årets første kvartal, viser selskabets netop offentliggjorte kvartalsregnskab.

Alphabets omsætning er steget med 13 procent i forhold til det samme kvartal i fjor til nu 36,34 milliarder dollar - omkring 254 milliarder kroner.

Og nettoindtjeningen lander på 48 milliarder kroner. Det svarer til, at Alphabet i ren profit har tjent svimlende 527,5 millioner kroner hver eneste dag i årets første tre måneder.

Det svarer omregnet til knap 22 millioner kroner i timen eller 366.000 kroner i minuttet døgnet rundt.

Ifølge selskabet skyldes fremgangen især forretningsområderne Search, YouTube og Cloud i årets første to måneder.

For i marts blev især Googles lukrative annonce-forretning hårdt ramt af coronakrisen, der har betydet, at annoncørerne har skåret drastisk ned for deres annonce-budgetter.

“Vi leverede stærkt i kvartalets første to måneder, men oplevede i marts en signifiant opbremsning i annonce-omsætning,” lyder det fra Alphabet.

Finansdirektør Ruth Porat meddeler, at selskabet nu bestræber sig på at effektivisere på driften som en direkte konsekvens heraf.

“Vi skærper nu vores fokus på at levere mere effektivt, men vi vil fortsætte med at investere i vores langsigtede muligheder,” meddeler hun.

Selskabets topchef, Sundar Pichai, meddeler, at flere personer i verden end nogensinde tidligere i krisen har brug for Alphabets tjenester.

Du finder kvartals-meddelelsen fra Alphabet her.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job