Forbrugerombudsmanden politianmelder tre danske webbutikker for at snyde kunderne: Skal returnere penge

Forbrugerombudsmanden melder tre danske webbutikker til politiet for vildledning.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Forbrugerombudsmanden politianmelder tre danske webbutikker til politiet for vildledning af kunderne.

Det drejer sig om de tre butikker gipote.dk, plusshop.dk og baseprice.dk, som Forbrugerombudsmanden har modtaget flere klager på fra danske forbrugere, der har følt sig snydt og ført bag lyset.

Bag de tre sites står selskaberne Petimo (gipote.dk), Plus Global Aps (plusshop.dk) og Nordic e-Commerce (baseprise.dk).

Ifølge Forbrugerombudsmanden er Plus Global Aps tidligere blevet politianmeldt for nøjagtigt samme forseelse. Det skete i 2018, da selskabet hed YY Trading.

Forbrugerombudsmanden mener, at de tre butikker har vildledt kunderne ved ikke at informere dem om vilkårene, når de blev tilmeldt et abonnement ved at handle på siderne.

“De tre virksomheder sælger forskellige produkter og ydelser på nettet, men anvender det samme forretningskoncept. Køb af produkter eller ydelser medfører et løbende abonnement.” lyder det fra Forbrugerombudsmanden.

Her lyder vurderingen, at de tre virksomheder har forsømt at oplyse kunderne tydeligt og klart om, at de blev tilmeldt et abonnement, når de har handlet hos dem.

Det er samtidig vurderingen, at alle de pågældende abonnements-aftaler er ugyldige og at alle kunder skal have de penge tilbage, som de har betalt for de pågældende abonnementer.

Du kan læse mere hos Forbrugerombudsmanden her.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car