Nyheder: Flip gratis artikler fra hele verden

Flipboard er en velfungerende nyhedstjeneste med tilhørende brugervenlig app, der gør det supernemt at følge præcis de medier og emner fra hele verden, man er mest interesseret i.

Artikel top billede

De fleste af os har nok en vis rutine i den daglige liste af medier, man klikker rundt og henter nyheder fra.

Men der er mange muligheder for at udvide horisonten en smule.

Enten ved gratis at læse udenlandske kvalitetsmagasiner – hvilket vi har skrevet mere uddybende om her – eller ved at bruge en emne- eller medieorienteret nyhedsapp.

Sidstnævnte er tjenesten og app’en Flipboard et rigtig godt bud på.

Flipboard er ikke ny, men løbende opdateret, meget brugervenlig og gør det supernemt at ”abonnere” på onlineartikler fra alverdens medier.

Uanset om man er til mainstreammedier såsom New York Times og Newsweek eller til specialudgivelser om alt fra business, sport, hobbyer eller politik på tværs af udgivelser fra hele verden.

Følg medier og emneord efter eget valg

Man kan følge enkeltmedier eller emneord på tværs af alle de medier, tjenesten indekserer, og så dukker relevante artikler automatisk op i ens feed.

Her er en del annoncer, og det er også ok; medier og journalister skal trods alt leve af et eller andet. Men ikke mere, end at der er fin læsbarhed og godt overblik.

Flipboard er en fin app, der fungerer rigtig godt på både små og større skærme.

Så kender du den ikke allerede, kan det afgjort anbefales at hente den ned og se, om den måske kan udvide og strømline nyhedsstrømmen en smule.

Find Flipboard, hvor du henter dine apps.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos