Nyheder: Flip gratis artikler fra hele verden

Flipboard er en velfungerende nyhedstjeneste med tilhørende brugervenlig app, der gør det supernemt at følge præcis de medier og emner fra hele verden, man er mest interesseret i.

Artikel top billede

De fleste af os har nok en vis rutine i den daglige liste af medier, man klikker rundt og henter nyheder fra.

Men der er mange muligheder for at udvide horisonten en smule.

Enten ved gratis at læse udenlandske kvalitetsmagasiner – hvilket vi har skrevet mere uddybende om her – eller ved at bruge en emne- eller medieorienteret nyhedsapp.

Sidstnævnte er tjenesten og app’en Flipboard et rigtig godt bud på.

Flipboard er ikke ny, men løbende opdateret, meget brugervenlig og gør det supernemt at ”abonnere” på onlineartikler fra alverdens medier.

Uanset om man er til mainstreammedier såsom New York Times og Newsweek eller til specialudgivelser om alt fra business, sport, hobbyer eller politik på tværs af udgivelser fra hele verden.

Følg medier og emneord efter eget valg

Man kan følge enkeltmedier eller emneord på tværs af alle de medier, tjenesten indekserer, og så dukker relevante artikler automatisk op i ens feed.

Her er en del annoncer, og det er også ok; medier og journalister skal trods alt leve af et eller andet. Men ikke mere, end at der er fin læsbarhed og godt overblik.

Flipboard er en fin app, der fungerer rigtig godt på både små og større skærme.

Så kender du den ikke allerede, kan det afgjort anbefales at hente den ned og se, om den måske kan udvide og strømline nyhedsstrømmen en smule.

Find Flipboard, hvor du henter dine apps.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job