Magasiner: Frit internationalt udsyn fra biblioteket

De danske biblioteker stiller en lang række af de førende internationale magasiner – og enkelte danske – gratis til rådighed online og som download gennem appen RB Digital.

Artikel top billede

Undertegnede har altid haft en svaghed for at gå på opdagelse i virkeligt velassorterede kiosker med hundredvis af magasiner.

Men dels er det lidt svært for tiden, dels er magasiner temmelig kostbare i Danmark, og navnlig de udenlandske kan være meget længe undervejs – hvis man da overhovedet kan købe dem i Danmark.

Men alt fås som bekendt online, og her er det værd at slå et slag for tjenesten RB Digital, som (vistnok) alle danske biblioteker stiller til rådighed kvit og frit.

Det er gode sager, der stilles til rådighed – blandt andet National Geographic, New Scientist, The Economist, Wired, Esquire, Newsweek, Rolling Stone Magazine og The Atlantic – og mere end 300 andre titler om alt fra sport, hobby og udeliv til erhvervsliv, livsstil, kultur og teknologi.

Her er også enkelte danske titler, blandt andet Alt om Videnskab Historie, In og Spis Bedre m.fl., men vægten er så ganske afgjort på de amerikanske og britiske udgivelser.

Gå ind via biblioteket – og hav lidt tålmodighed!

Du finder RB Digital ved at gå ind på det lokale biblioteks hjemmeside, hvor der typisk er en indgang under beskrivelsen af de digitale tjenester (man skal ind og oprette bruger efter anvisning og link på biblioteket og ikke blot starte på rbdigital.com; det er betalingssiden).

Man kan enten læse magasinerne online eller hente app’en RB Digital ned på sin tablet, downloade magasiner og læse dem offline.

Udvalget er – som antydet – enormt, også af kvalitetstitler i den tunge ende.

Eneste virkelige ulempe er, at tjeneste og app kan være en smule ustabil i perioder.

Ligeledes lader brugervenligheden i tilmeldings- og opstartsfasen en del tilbage at ønske. Men lykkes med lidt tålmodighed, og anstrengelserne kan virkelig svare sig.

Men hvis man insisterer på at betale for sine onlinemagasiner – over andet end skattebilletten – er der naturligvis også andre muligheder.

RB Digital har som nævnt ovenfor også en side, hvor man kan abonnere på enkeltmagasiner, ligesom man også kan abonnere på alverdens magasiner via f.eks. Amazon Kindle, ofte til en meget fornuftig pris.

TD SYNNEX Denmark ApS

Business Development Manager, Maverick

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Styrelsen For It og Læring

Ambitiøs it-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Midtjylland

Netcompany A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job