Corona-krisen får Amazons omsætning til at buldre i vejret: Men indtjeningen styrtdykker

Amazons omsætning buldrer i vejret som direkte følge af coronakrisen. Selskabet forventer, at fremgangen fortsætter i de kommende måneder.

Artikel top billede

Amazons omsætning buldrer i vejret som en direkte konsekvens af corona-krisen, der har fået forbrugerne til at strømme til ikke mindst Amazons store e-handelsplatforme.

Selskabets omsætning er steget med ikke mindre end 26 procent i årets første kvartal i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor til nu 75,5 milliarder dollar.

Normalt er første kvartal et stille kvartal for Amazon, og omsætningen er den klart største for Amazon i perioden.

Den markante vækst i omsætningen har dog en pris, da Amazons indtjening i kvartalet er faldet med 29 procent i forhold til samme kvartal et år tidligere til nu 2,5 milliarder dollar.

Amazon har for at følge med den boomende efterspørgsel blandt andet ansat 175.000 nye medarbejde og havde ved kvartalets udgang i alt nu 840.000 medarbejdere.

Selskabet peger på, at omkostningerne til håndtering af forsendelser er steget med 49 procent til nu 10,9 milliarder dollar.

“Den nuværende krise viser Amazons tilpasningsevne og levedygtighed som aldrig før, men det er også den sværeste tid, som vi nogensinde har stået i,” lyder det fra topchef Jeff Bezos.

Omsætningen i e-handelsforretningen er steget med 24 procent, mens omsætningen i AWS er steget med 33 procent.

Læs også:

Apple klar med nyt regnskab: Den mest udfordrende tid, som vi nogensinde har oplevet - se tallene her

Corona-krise får Microsofts omsætning og indtjening til at buldre i vejret

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network