Postnord samler på ulovlige data om danske børn

PostNords ønskeliste-tjeneste 'Ønskeskyen' møder alvorlig kritik.

Artikel top billede

Postnord bryder med loven med online-ønskelisten ’Ønskeskyen’, hvor brugere under 13 år kan uploade ønskesedler og eksempelvis dele julegaveønsker med venner og familie.

Tjenesten henvender sig blandt andet til børn under 13 år, hvilket betyder et brud på databeskyttelsesloven fra maj 2018, der forbyder indsamling af data på børn under 13 år, skriver Finans.

”Det tyder på en overtrædelse, en alvorlig én ovenikøbet. Måske fordi tjenesten er fra, før de nye databeskyttelsesregler trådte i kraft, da beskyttelsen af børns data blev skærpet. Men det er selvfølgelig ingen undskyldning,” siger chefjurist hos Forbrugerrådet Tænk, Anette Høyru.

Hun pointerer samtidig, at forældres samtykke skal være tilstede, før der kan indsamles data om børn under 13 år.

Postnord oplyser til mediet, at de indsamlede data om børn vil inddrages i forbindelse med et selskabsskifte til et nystiftet selskab, Ønskeskyden ApS 12. maj.

Ønskeskyen har eksisteret siden 2015, hvor den har været særlig populær op til julen, som en praktisk måde at dele julegaveønsker.

Læs også: Danske netbutikker dropper Postnord på grund af for ringe service og for høje priser

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S