Postnord samler på ulovlige data om danske børn

PostNords ønskeliste-tjeneste 'Ønskeskyen' møder alvorlig kritik.

Artikel top billede

Postnord bryder med loven med online-ønskelisten ’Ønskeskyen’, hvor brugere under 13 år kan uploade ønskesedler og eksempelvis dele julegaveønsker med venner og familie.

Tjenesten henvender sig blandt andet til børn under 13 år, hvilket betyder et brud på databeskyttelsesloven fra maj 2018, der forbyder indsamling af data på børn under 13 år, skriver Finans.

”Det tyder på en overtrædelse, en alvorlig én ovenikøbet. Måske fordi tjenesten er fra, før de nye databeskyttelsesregler trådte i kraft, da beskyttelsen af børns data blev skærpet. Men det er selvfølgelig ingen undskyldning,” siger chefjurist hos Forbrugerrådet Tænk, Anette Høyru.

Hun pointerer samtidig, at forældres samtykke skal være tilstede, før der kan indsamles data om børn under 13 år.

Postnord oplyser til mediet, at de indsamlede data om børn vil inddrages i forbindelse med et selskabsskifte til et nystiftet selskab, Ønskeskyden ApS 12. maj.

Ønskeskyen har eksisteret siden 2015, hvor den har været særlig populær op til julen, som en praktisk måde at dele julegaveønsker.

Læs også: Danske netbutikker dropper Postnord på grund af for ringe service og for høje priser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S