TDC ruller fiber ud til yderligere 2.300 husstande på Sjælland: Se områderne her

TDC er på vej med gratis fiberopkoblinger til yderligere 2.300 husstande på Sjælland. Se adresserne her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

TDC ruller fiber ud til yderligere 2.300 husstande på Sjælland, der i den kommende tid kan blive tilbud gratis tilslutning og frit valg af internetudbyder på fiber-nettet.

De 1.100 adresser findes i sjællandske Lejre, hvor TDC’s fibernet i dag dækker omkring 900 adresser.

Hertil kommer udrulning til yderligere 1.200 adresser i Køge, hvor TDC’s fibernet i dag dækker omkring 2.800 adresser.

"Vi har blevet bekræftet i, at der er en stor efterspørgsel efter fiber i Køge Kommune, og vi fik en rigtig god modtagelse, da vi annoncerede vores første projekt i september 2019. Derfor er jeg glad for, at vi nu kan udvide vores udrulning, så flere borgere og virksomheder får adgang til fremtidens bredbånd,” meddeler Henrik Leu Christiansen, leder af fiberudrulning hos TDC NET.

Ifølge ham er der ‘massiv efterspørgsel’ efter hurtigt bredbånd.

“Nye tjenester som streaming, online gaming og cloudløsninger til hjemmearbejdspladsen stiller hele tiden skærpede krav til internetforbindelsen. Vi mærker en massiv stigning i efterspørgslen efter lynhurtigt bredbånd, og med en fibertilslutning får man den bedst mulige fremtidssikring af internetforbindelsen,” medder han..

Læs også:

Danskerne siger nej til de hurtige internetforbindelser selv om de ligger lige ude i vejsiden: Nu skal udviklingen vendes

Internet-leverandører vælter ind på Ewiis fibernet i Trekantområdet: "Det bliver det første større område i hele verden med en 100 procents fiberinfrastruktur"

TDC klar med fibernet til 6.400 adresser: Se hvilke sjællandske byer der får adgang til de lynhurtige forbindelser

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura