André Rogaczewski ser et lukrativt marked efter coronakrisen: "Mange er begyndt rejsen, men de havde ikke planlagt, at de skulle trykke på speederen allerede nu"

Det private erhvervsliv og den offentlige sektor vil investere endnu heftigere i digitalisering, når coronakrisen er overstået, vurderer Netcompany-topchefen André Rogaczewski.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i det it-marked, som André Rogaczewski ser på den anden side krisen
  • Få indsigt i hvordan Netcompanys kunder har reageret på krisen
  • Bliv klogere på, hvilke usikkerheder han stadigvæk ser i markedet
549
2:45 min
Danske Netcompany ser lyst på fremtiden, selvom vi i øjeblikket står midt i en omfattende økonomisk og sundhedsmæssig krise.

Selskabet forventer en fortsat vækst i omsætningen på mellem 18 og 20 procent, og når vi kigger ud på den anden side af krisen, så vurderer selskabets topchef André Rogaczewski, at der kan vente et endnu mere lukrativt marked.

Han vurderer, at krisen har været en øjenåbner for mange virksomheder, der nu ser en endnu større værdi i at investere i digitalisering

"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura