André Rogaczewski ser et lukrativt marked efter coronakrisen: "Mange er begyndt rejsen, men de havde ikke planlagt, at de skulle trykke på speederen allerede nu"

Det private erhvervsliv og den offentlige sektor vil investere endnu heftigere i digitalisering, når coronakrisen er overstået, vurderer Netcompany-topchefen André Rogaczewski.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i det it-marked, som André Rogaczewski ser på den anden side krisen
  • Få indsigt i hvordan Netcompanys kunder har reageret på krisen
  • Bliv klogere på, hvilke usikkerheder han stadigvæk ser i markedet
549
2:45 min
Danske Netcompany ser lyst på fremtiden, selvom vi i øjeblikket står midt i en omfattende økonomisk og sundhedsmæssig krise.

Selskabet forventer en fortsat vækst i omsætningen på mellem 18 og 20 procent, og når vi kigger ud på den anden side af krisen, så vurderer selskabets topchef André Rogaczewski, at der kan vente et endnu mere lukrativt marked.

Han vurderer, at krisen har været en øjenåbner for mange virksomheder, der nu ser en endnu større værdi i at investere i digitalisering

"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse