André Rogaczewski ser et lukrativt marked efter coronakrisen: "Mange er begyndt rejsen, men de havde ikke planlagt, at de skulle trykke på speederen allerede nu"

Det private erhvervsliv og den offentlige sektor vil investere endnu heftigere i digitalisering, når coronakrisen er overstået, vurderer Netcompany-topchefen André Rogaczewski.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i det it-marked, som André Rogaczewski ser på den anden side krisen
  • Få indsigt i hvordan Netcompanys kunder har reageret på krisen
  • Bliv klogere på, hvilke usikkerheder han stadigvæk ser i markedet
549
2:45 min
Danske Netcompany ser lyst på fremtiden, selvom vi i øjeblikket står midt i en omfattende økonomisk og sundhedsmæssig krise.

Selskabet forventer en fortsat vækst i omsætningen på mellem 18 og 20 procent, og når vi kigger ud på den anden side af krisen, så vurderer selskabets topchef André Rogaczewski, at der kan vente et endnu mere lukrativt marked.

Han vurderer, at krisen har været en øjenåbner for mange virksomheder, der nu ser en endnu større værdi i at investere i digitalisering

"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S