Bog: Programmering er magi – bogstaveligt talt

Foundryside er første del af en meget rost fantasiserie, der nytænker magi som et slags styresystem, hele verdenen kører på. Det handler simpelthen om at lære sproget at kende. Hvilket er lettere sagt end gjort og ikke helt uden risiko.

Artikel top billede

I fantasyverdenen er magi næsten altid noget med at kanalisere mystisk kosmisk energi, så man bliver i stand til at flyve, skyde lyn fra fingerspidserne, opnå overmenneskelig styrke, tage på ferie i fremmede dimensioner eller hidkalde dæmoner til at klare ens beskidte arbejde for sig.

Det gælder stort set uanset om man læser Harry Potter, Dragonlance, Ringenes Herre eller noget helt fjerde.

Men tænk, hvis magi blot er et spørgsmål om at kode virkeligheden og genstande med en sekvens af kommandoer og forbehold, så de opfører sig på en bestemt måde. Omtrent som når man laver en makro i Word. Kender man det rigtige programmeringssprog, kan man – bogstaveligt talt – ryste verdenen i sin grundvold.

Dén tanke leger Robert Jackson Bennett med i Foundryside, der er den første i en serie af tre bøger. Nummer to, Shorefall, udkom for et par uger siden.

Bøgerne foregår i en slags fantasy-meet-cyberpunk-verden, hvor magisk teknologi er en integreret del af det kapitaliske samfunds industri og økonomi.

Her falder tyven Sancia Grado over en genstand, der kan omskrive de koder, som samfundet kører på.

Men dén vil andre selvfølgelig også gerne have fingrene i. De er både skruppelløse og ubehageligt magtfulde, så Sancia må tage benene på nakken og finde nogle allierede i en fart, hvis hun vil have en chance for at klare skærene og lære selv at bruge genstanden.

Foundryside har høstet endog meget stor ros i blandt andet New York Times Book Review, The Guardian, The Wall Street Journal og i The Verge – der for øvrigt kårede den som en af de allerbedste fantasy-romaner i 2018.

Titel: Foundryside. Forfatter: Robert Jackson Bennett. Er udkommet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura