Helle Thorning-Schmidt tjener millioner på ny Facebook-tjans

Landets forhenværende statsminister får millioner kroner for sin post hos Facebook.

Artikel top billede

Foto: News Øresund - Johan Wessman

Rettelse: Finans, der har fundet frem til lønningerne er efterfølgende blevet kontaktet af administrationen hos Oversight Board, der oplyser, at Helle Thorning-Schmidt ikke er at betragte som en trustee, hvorfor hendes og de øvrige medlemmers honorar ikke er kendt. Helle Thorning-Schmidts eksakte løn er derfor ukendt.

Danmarks tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt kommer til at tjene flere millioner kroner over de næste tre år for posten som en af fire overdommere i Facebooks nye Oversight Board.

Hvert medlem af det 40-mand store Facebook-tilsyn er valgt for en treårig periode.

For den opgave får medlemmerne 200.000 dollars om året svarende til omkring 1,37 millioner kroner.


Det skriver Finans på baggrund af en såkaldt trust agreement bag det nye Oversight Board.

Det nye Facebook-tilsyn får en fond i ryggen på 130 millioner dollar eller omkring 897 millioner kroner til at udføre sit arbejde for.

Tilsynets opgave er at tage stilling til, hvilket indhold der skal være tilladt på verdens største sociale medie, og hvad der skal forbydes.

Helle Thorning-Schmidt har efterfølgende givet følgende kommentar til Finans.

"Beløbet kan sammenlignes med, hvad der ellers gælder i techbranchen. Nærmere vil jeg ikke komme ind på det," siger hun.

Læs også: Helle Thorning-Schmidt bliver overdommer hos Facebooks nye tilsynsråd

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job