Helle Thorning-Schmidt tjener millioner på ny Facebook-tjans

Landets forhenværende statsminister får millioner kroner for sin post hos Facebook.

Artikel top billede

Foto: News Øresund - Johan Wessman

Rettelse: Finans, der har fundet frem til lønningerne er efterfølgende blevet kontaktet af administrationen hos Oversight Board, der oplyser, at Helle Thorning-Schmidt ikke er at betragte som en trustee, hvorfor hendes og de øvrige medlemmers honorar ikke er kendt. Helle Thorning-Schmidts eksakte løn er derfor ukendt.

Danmarks tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt kommer til at tjene flere millioner kroner over de næste tre år for posten som en af fire overdommere i Facebooks nye Oversight Board.

Hvert medlem af det 40-mand store Facebook-tilsyn er valgt for en treårig periode.

For den opgave får medlemmerne 200.000 dollars om året svarende til omkring 1,37 millioner kroner.


Det skriver Finans på baggrund af en såkaldt trust agreement bag det nye Oversight Board.

Det nye Facebook-tilsyn får en fond i ryggen på 130 millioner dollar eller omkring 897 millioner kroner til at udføre sit arbejde for.

Tilsynets opgave er at tage stilling til, hvilket indhold der skal være tilladt på verdens største sociale medie, og hvad der skal forbydes.

Helle Thorning-Schmidt har efterfølgende givet følgende kommentar til Finans.

"Beløbet kan sammenlignes med, hvad der ellers gælder i techbranchen. Nærmere vil jeg ikke komme ind på det," siger hun.

Læs også: Helle Thorning-Schmidt bliver overdommer hos Facebooks nye tilsynsråd

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse