Helle Thorning-Schmidt tjener millioner på ny Facebook-tjans

Landets forhenværende statsminister får millioner kroner for sin post hos Facebook.

Artikel top billede

Foto: News Øresund - Johan Wessman

Rettelse: Finans, der har fundet frem til lønningerne er efterfølgende blevet kontaktet af administrationen hos Oversight Board, der oplyser, at Helle Thorning-Schmidt ikke er at betragte som en trustee, hvorfor hendes og de øvrige medlemmers honorar ikke er kendt. Helle Thorning-Schmidts eksakte løn er derfor ukendt.

Danmarks tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt kommer til at tjene flere millioner kroner over de næste tre år for posten som en af fire overdommere i Facebooks nye Oversight Board.

Hvert medlem af det 40-mand store Facebook-tilsyn er valgt for en treårig periode.

For den opgave får medlemmerne 200.000 dollars om året svarende til omkring 1,37 millioner kroner.


Det skriver Finans på baggrund af en såkaldt trust agreement bag det nye Oversight Board.

Det nye Facebook-tilsyn får en fond i ryggen på 130 millioner dollar eller omkring 897 millioner kroner til at udføre sit arbejde for.

Tilsynets opgave er at tage stilling til, hvilket indhold der skal være tilladt på verdens største sociale medie, og hvad der skal forbydes.

Helle Thorning-Schmidt har efterfølgende givet følgende kommentar til Finans.

"Beløbet kan sammenlignes med, hvad der ellers gælder i techbranchen. Nærmere vil jeg ikke komme ind på det," siger hun.

Læs også: Helle Thorning-Schmidt bliver overdommer hos Facebooks nye tilsynsråd

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S