Ørsted skriver forkert i udbud: Netcompany-kontrakt går fra 97 til 13 millioner

Torsdag kunne Ørsted melde, at Netcompany havde vundet en kontrakt til 97 millioner kroner for levering af en cloud-baseret it-platform. Nu viser det sig, at kontrakten kun er 13 millioner kroner værd.

Artikel top billede

Energikoncernen Ørsted indgik torsdag en it-aftale med Netcompany om levering af SaaS-platform til godkendelse og styring af kontrakter.

Af udbudsmaterialet fremgik det, at aftalen havde en værdi af 13 millioner euro svarende til knap 97 millioner kroner.

Det viser sig nu, at Ørsted ved en fejl kom til at opgive kontraktværdien i euro og ikke kroner.

Den rigtige værdi af aftalen er 13 millioner kroner, skriver Ørsted til Computerworld.

Ørsted oplyser samtidig, at der er sendt en berigtigelse til den europæiske elektroniske udbudsdatabase TED.

Læs den første artikel her: Netcompany vinder Ørsted-kontrakt på 97 millioner

Det skal systemet understøtte hos Ørsted

Aftalen med Netcompany løber i fire år, og fem it-leverandører kæmpede om kontrakten.

Af udbudsmaterialet fremgår det, at Ørsted i begyndelse kun vurderede, at opgaven skulle koste 17 millioner kroner.

Det cloud-baserede system fra Netcompany skal hos Ørsted forbedre kontraktgodkendelse ved hjælp af øget automatisering, registrering og sporing af kontraktuelle forpligtelser.

Systemet skal også varetage kontraktkrav og -ændringer.

Som del af aftalen, skal Netcompany desuden levere rådgivning, integration, implementering og træning.

For konsulentydelser fremgår det, at Ørsted maksimalt forventer at bruge 2,5 millioner kroner.

Læs også: Netcompany vinder opgave hos Rigspolitiet til 200 millioner kroner: It-system på vej til op mod 12.000 brugere

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS