Atea og KMD vinder offentlige serveraftale til 88 millioner

De to it-leverandører Atea og KMD har landet en serverftale til i alt 88 millioner kroner med Region Sjælland og Region Hovedstaden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Region Sjælland og Region Hovedstaden har netop skrevet under på en stor serveraftale med henholdsvis Atea og KMD.

Aftalen har en samlet værdi af 88 millioner kroner, som de to it-selskaber deler ligeligt - altså 44 millioner kroner på hver af aftalerne, der løber i de næste fire år.

Remmeaftalen dækker indkøb af servere til de to regioner, herunder opgradering, vedligehold og suport og service af eksisterende servere.

Atea og KMD vinder rammeaftalen i et felt bestående af i alt fire konkurrenter.

I en tidligere forhåndsmeddelelse estimerede Region Sjælland at serveraftalen kun ville løbe op i 67 millioner kroner for de to regioner.

Læs også: Regioner mørklægger prisen for landets nye sygesikringssystem

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S