Morgen-briefing: Corona-relaterede cyberangreb boomer: Pas på falske indkaldelser til Zoom-møder / Nordisk takeaway-app får tilført 750 millioner kroner / Visma køber hollandsk lønselskab

Corona-relaterede angreb boomer: Pas på falske indkaldelser til Zoom-møder. Nordisk takeaway-app får tilført 750 millioner kroner. Visma køber hollandsk lønselskab. Fujitsu åbner for 40.000 patenter og design, og så er det i dag 22 år siden, at de amerikanske myndigheder indledte en historisk monopolsag mod Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen.

Her kommer ugens første morgen-briefing fra Computerworld. I dag er det Jacob Ø. Wittorff, der sidder bag tasterne.

Vi lægger ud med en historie om, at du i disse dage bør være ekstra meget på vagt, hvis du modtager en indkaldelse til et Zoom eller Teams-møde, der ser lidt underlig ud.

Corona-relaterede angreb boomer: Pas på falske indkaldelser til Zoom-møder

I løbet af de seneste tre uger har der været cirka 192.000 nye corona-relaterede cyberangreb. Det er en stigning på 30 procent i forhold til tidligere uger.

Det fremgår af cyber-sikkerhedsfirmaet Check Point Software Technologies seneste rapport.

Ifølge Check Point er det især phising-angreb, der er udbredte under coronakrisen. En populære metode har vist sig at bestå i at sende falske mødeindkaldelser til online-møder på populære konference-apps som eksempelvis Zoom eller Microsoft Teams.

”På hjemmekontoret, er der mindre kontrol med netværk, brugerens adfærd, deling af udstyr mm., der alt sammen spiller i hackernes favør. Vi afholder mange onlinemøder i disse tider, og får måske ikke altid kigget på, hvem der indkalder os til møderne. Det er derfor vigtigt, at man som bruger og virksomhed hele tiden stiller spørgsmålstegn ved den information man får, og de møder man indkaldes til,” siger Niels Poulsen, chef for security engineering hos Check Point Danmark, ifølge en pressemeddelelse.

Nordisk takeaway-app får tilført 750 millioner kroner

Den finske takeaway-app Wolt får tilført lige knap 750 millioner kroner (100 mio euro) i en ny kapitalrunde, der skal polstre selskabet i forbindelse med den aktuelle corona-krise.

Det skriver Bloomberg

“Vi havde ikke rejst kapitalen, hvis det ikke havde været for den globale covid-19-krise og den potentielle økonomiske nedtur vi risikerer i den nærmeste fremtid,” siger selskabets topchef Miki Kuusi ifølge en pressemeddelse.

Kapitaltrunden kommer mindre end et år efter, at Wolt fik tilført 130 millioner euro i en kapitalrunde. I alt har selskabet fået tilført i alt 258 millioner euro.

Wolt blev stiftet i Helsinki i 2014 og er i dag tilstede i 22 lande, her i blandt Danmark.

Visma køber hollandsk lønselskab

Den norske it-koncern Visma har købt det hollandske lønsystem Nmbrs.

“For Nmbrs skaber handlen en lang række nye muligheder både nationalt og internationalt. Ved at være en del af Visma kommer vi til at kunne fortsætte med at bygge på vores platform og skabe flere valgmuligheder og mere værdi for vores kunder,” siger Björn Bylund, der er landechef for Nmbrs i Sverige ifølge Computerweden.

Nmbrs er tilstede i dag til stede i Holland, Portugal og Sverige

Fujitsu åbner for 40.000 patenter og design

Japanske Fujitsu har ligesom som blandt andet IBM, Facebook, Google, Amazon og Intel valgt at tilslutte sig bevægelsen ”Open COVID Pledge.” Her stiller virksomheder deres patenter til rådighed for initiativer, der kan modvirke spredningen af coronavirussen.

Det oplyser det japanske selskab i en meddelelse til Computerworld.

I alt giver Fujitsu fri adgang til omkring 40.000 patenter, modeller og designs.

Om dagen i dag: Microsoft rammes af monopol-sag

Det er i dag 22 år siden, at det amerikanske justitsministerium åbnede en historisk monopolsag mod Microsoft.

Sagen blev rejst efter, at Microsoft besluttede sig for at indbygge Internet Explorer i Windows, hvilket det amerikanske justitsministerium vurderede kunne være ulovligt, fordi Microsoft dermed brugte sit monopol på markedet for styresystemer til at udkonkurrere Netscape på markedet for internet-browsere.

I 2001 indgik Microsoft et forlig med de amerikanske myndigheder. Forliget indebar blandt andet, at selskabet skulle dele API’er med trejdeparter.

Læses lige nu

    Annonce

    Semler IT

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S