EU ramt af stort datalæk: Følsom data og krypterede passwords i tusindvis lækket

EU-parlamentet har lækket følsomme data og krypterede passwords i stort datalæk, der har ramt mere end tusind embedsfolk og politikere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Mere end tusind embedsfolk og EU-politikere er blevet ramt af et stort datalæk i EU-parlamentet, der har ført til, at store mængder følsomme data og krypterede passwords er blevet lækket.

Ifølge Politico har lækket ramt 1.200 politikere og embedsfolk.

Der er desuden blevet lækket data fra 15.000 andre konti i EU-organisationen.

Ifølge mediet er der blevet lækket data om tusindvis af personers forbindelser til blandt andet Europol, EU’s datatilsyn, Frontex og andre.

Lækket har fundet sted i et system, der kører under parlamentets officielle europarl.eu-domæne, men data er blevet hostet på et eksternt system.

Til Politico kalder Marcel Kolaja, direktør for it-politik i organisationen, lækket for et ‘stort data-brud.’

Han fortæller, at de lækkede data stammer fra en server, som drives af et parti, der ifølge mediet er EPP - Europeans People’s Party - der er den største politiske fraktion i parlamentet, som Det Konservative Folkeparti og KristenDemokraterne er medlem af.

EPP meddeler til mediet, at den ramte database alene har rummet data af ældre karakter.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,