EU ramt af stort datalæk: Følsom data og krypterede passwords i tusindvis lækket

EU-parlamentet har lækket følsomme data og krypterede passwords i stort datalæk, der har ramt mere end tusind embedsfolk og politikere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Mere end tusind embedsfolk og EU-politikere er blevet ramt af et stort datalæk i EU-parlamentet, der har ført til, at store mængder følsomme data og krypterede passwords er blevet lækket.

Ifølge Politico har lækket ramt 1.200 politikere og embedsfolk.

Der er desuden blevet lækket data fra 15.000 andre konti i EU-organisationen.

Ifølge mediet er der blevet lækket data om tusindvis af personers forbindelser til blandt andet Europol, EU’s datatilsyn, Frontex og andre.

Lækket har fundet sted i et system, der kører under parlamentets officielle europarl.eu-domæne, men data er blevet hostet på et eksternt system.

Til Politico kalder Marcel Kolaja, direktør for it-politik i organisationen, lækket for et ‘stort data-brud.’

Han fortæller, at de lækkede data stammer fra en server, som drives af et parti, der ifølge mediet er EPP - Europeans People’s Party - der er den største politiske fraktion i parlamentet, som Det Konservative Folkeparti og KristenDemokraterne er medlem af.

EPP meddeler til mediet, at den ramte database alene har rummet data af ældre karakter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job