Norsk tv-station køber sig adgang til mobildata på 140.000 norske mobiler for bare 35.000 kroner: Datatilsyn går ind i sagen

Norske NRK har købt sig adgang til mobildata på 140.000 norske mobiler for bare 35.000 norske kroner. Dermed har NRK kunnet opspore flere truede personer, herunder flere norske soldater, på det norske militærs lokationer. Det norske datatilsyn er nu gået ind i sagen.

Artikel top billede

Det norske public servicemedie NRK har brugt 35.000 norske kroner - svarende til 24.000 kroner - på at købe sig adgang til en database med mobildata hos London-virksomheden Tamoco.

Udfra de købte oplysninger er det lykkes for Norges svar på DR at afsløre bevægelsesdata fra 140.000 norske mobiler og tablets.

Det har medført, at NRK har kunnet afsløre flere soldater og officerers færden samt 8.700 mobiler, som har befundet sig på norske hospitaler og krisecentre.

NRK har blandt andet fundet frem til en soldat, der har opholdt sig på området for Forsvarets elitesoldater og en person, der har opholdt sig på en af efterretnings­tjenestens stationer i det nordlige Norge.

Mediet har kunnet kortlægge soldatens bevægelsesmønstre ved at sammenholde mobildata med de norske sikkerheds­myndigheders kort over såkaldte forbudszoner i Norge.

Forbudszoner dækker over områder, hvor det ikke er tilladt at flyve over eller fotografere.

Læs også: Politiet reagerede alt for sent på Telenors ulovlige udlevering af kundernes data

Datatilsynet går ind i sagen

Den omfattende afsløring har fået det norske datatilsyn til straks at gå ind i sagen.

"Vi vælger at tage den her sag op, for den er meget alvorlig. Det, der er sket her, er meget groft og krænkende for dem, det drejer sig om," siger Tobias Judin, der er sektionschef i Datatilsynet, til NRK.

Han fortæller ligeledes, at det norske datatilsyn tidligere har haft mistanke om, at en lignende praksis er foregået, men man har ikke kunnet bevise det.

Tamoco har afvist at udtale sig til det norske medie.

Du kan læse hele fortællingen fra NRK her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS