Politiet reagerede alt for sent på Telenors ulovlige udlevering af kundernes data

Politiet reagerede for sent, da man blev opmærksom på, at Telenor sendte alt for mange data til politiet om brugerne, konkluderes det i redegørelse om teleskandalen. Syv initiativer skal forhindre en gentagelse.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Rigspolitiet reagerede alt for sent på oplysninger om, at man ulovligt modtog data fra Telenor.

Det fremgår af en ny redegørelse fra politiet om Telenors udlevering af såkaldt signaliseringsdata på baggrund af misforståede retskendelser.

Telenor udleverede for mange data til politiet på grund af en misforståelse hos selskabet.

De betød, at Telenor sendte politiet data om, hvem efterforskede personer har været i kontakt med, selv om politiet kun havde bedt om lokationsdata.

Det kræver en retskendelse at få udleveret data om, hvem en telekunde har været i kontakt med - og det får man kun i sager, der kan give mindst seks års fængsel, hvilket ikke har været tilfældet i disse sager.

“Der gik for lang tid, før Rigspolitiet rettede henvendelse til Telenor om problemet,” lyder det nu fra Rigspolitiet i denne udsendte meddelelse.

Gik for længe

Her meddeler politiet dog også, at man ‘handlede så snart, man blev opmærksom på,’ at Telenor havde udleveret forkerte data - men det skete først og fremmest med fokus på at udvikle ‘en operativ løsning,’ hedder det.

“Der gik for længe, før vi orienterede teleselskabet om, at de fejlagtigt havde udleveret oplysninger til politiet, og det skal jeg beklage,” lyder det fra rigspolitichef Thorkild Fogde.

Under efterforskningen af sagen er det desuden kommet frem, at politiet også fejlagtigt har modtaget oplysninger fra andre teleselskaber end Telenor.

Telenor-sagen er en del af den store teleskandale, der ramte politiet sidste sommer.

Her kom det frem, at politiet i en lang række tilfælde gennem syv år på grund af en systemfejl havde fejlbehandlet de lokationsdata, som politiet modtager fra de danske teleselskaber.

Data er imidlertid blevet anvendt under retssager som bevismateriale.

Det kan du læse mere om her: It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

De to sager har nu ført til, at der er blevet taget en række initativer, smo skal forhindre en gentagelse.

De er ifølge politiet:

- Et nyt uafhængigt tilsyn med brugen af tekniske efterforskningsmidler og beviser

- Certificering og akkreditering af telecentrets kvalitetskontroller

- Telecentret styrkes med flere og specialiserede kompetencer

- Et nyt samarbejdsforum mellem politiet og telebranchen skal sikre en systematisk dialog såvel på direktørniveau som operationelt (juridisk og teknisk)

- Målrettet uddannelse og kompetenceudvikling for brugere af teledata, dvs. efterforskere, analytikere og anklagere

- Nye retningslinjer for sletning og kontrol med at reglerne overholdes

- Modernisering af retsplejelovens regler om tvangsindgreb.

Læs også:

400 it-systemer hos politiet skal kulegraves som direkte konsekvens af teleskandale

Telenor har sendt op til 1.000 danskeres sms'er til politiet: Nu beklager teleselskabet dybt

Fem dømte vil have sager til at gå om efter teleskandale: Rocker kan få millionerstatning

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job