Udstilling: Øgledage på Naturhistorisk Museum

Forårets storstilede udstilling af dinosaurfossiler i København blev forsinket af coronaudbruddet, men åbner nu 19. juni.

Artikel top billede

Dinosaurer er evigt fascinerende. Både på grund af deres nærmest ubegribelige fysiske fremtoning og det enorme tidsspand mellem os og dem. Øglernes forstenede rester havde trods alt allerede været del af geologien i mange millioner år, da vore fjerneste forfædre kravlede ned fra træerne.

Men én ting er at have set en sulten tordenøgle rive panikslagne skuespillere rundt i Jurassic Park, noget helt andet er at opleve den i fuld størrelse og helt tæt på. Det får man endelig chancen for på dansk jord, når Statens Naturhistoriske Museum slår dørene op for udstillingen Dinosaurernes konge.

Her er kronjuvelen et af de mest komplette fossiler af et Tyrannosaurus Rex-skelet, man kender til. Det har fået navnet ”Tristan Otto,” blev fundet i Montana i 2010, er i dansk eje og har været udstillet i Berlin de seneste år.

Udstillingen har været varslet længe og skulle have åbnet i april. Men den slår nu dørene op 19. juni. Primært fordi der stadig mangler en del af den omfattende forberedelse, der blev sat i stå af coronaudbruddet.

Dinosaurernes konge kan opleves i det gamle Geologisk Museums lokaler på Øster Voldgade for enden af Botanisk Have.

Her vil man dels kunne se det originale T. Rex-kranium helt tæt på og i øjenhøjde, dels det samlede skelet med en påmonteret kopi af kraniet. Det skyldes blandt andet, at det originale kraniums blotte vægt på over 600 kg. gør det svært at montere på skelettet uden omfattende støttekonstruktioner.

Desuden vil man kunne se et kranium fra en Triceratops samt fossiler af Allosaurus, Nanosaurus, Deinonychus, Zephyrosaurus, lære mere om ligheder og forskelle mellem en række af nutidens rovdyr og meget andet.

Læs mere på https://snm.ku.dk/udstillinger/tristan_otto/

Udstilling: [i]Dinosaurernes konge. Sted: Statens Naturhistoriske Museum (Øster Voldgade 5-7, Kbh. – tidl. Geologisk Museum). [/i]Åbner: 19. juni

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,