SimCorps omsætning stiger - men indtjeningen dykker med mere end 33 procent

Efter rekordresultat i fjor stiger, SimCorps omsætning nu med 3,2 procent i første kvartal. Til gengæld er indtjeningen i frit fald og er dykket med mere end 33 procent.

Artikel top billede

Danske SimCorp omsatte i årets første kvartal for 780 millioner kroner, viser selskabet netop offentliggjorte kvartalsregnskab.

Det svarer til en stigning på 3,2 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Samtidig er selskabets driftsresultat - EBIT - dykket kraftigt. Driftsresultatet er nemlig faldet med mere end 33 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor til nu 133 millioner kroner.

Netto-resultatet er faldet med 31,6 procent til nu 101 millioner kroner, viser regnskabet.

Heraf fremgår det også, at selskabets vigtige indgang af ordrer - både nye og add on - er med syv procent i forhold til afslutningen af det foregående kvartal.

Stor usikkerhed i markede

I regnskabs-meddelelsen peger SimCorp på, at der fortsat er stor usikkerhed i markedet i kølvandet på corona-krisen, hvor det fortsat er meget svært at komme med bud på længden og dybden af krisen, ligesom det ifølge SimCorp fortsat er muligt, at kundernes reaktionsmønstre vil skifte.

Selskabet har igangsat forskellige omkostnings-besparende initiativer for at ruste sig til et fald i salget.

Blandt andet har SimCorp lukket helt for nyansættelser, ligesom selskabet har udskudt alle planlagte løn-stigninger.

SimCorp leverede et rekordresultat for hele 2019 med en vækst på næsten 20 procent og rekord-beløb på både top- og bundlinie.

Det kan du læse mere om her: SimCorp lægger afstand til konkurrenterne med rekordresultat: "Vi har aldrig præsenteret noget, der har været på det her niveau"

Du finder hele regnskabsmeddelelsen fra SimCorp her.

Og du kan læse interview med topchef Klaus Holse på cw.dk senere i dag.

Læs også:

SimCorp åbner for fysisk tom generalforsamling med dystre meldinger om fremtiden

SimCorp i stort cloud-fremstød: Flytter alle servere til Microsoft Azure og dedikerer 700 millioner kroner til udvikling

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S