Nokia sætter 5G-hastighedsrekord

Finske Nokia har med en hastighed på 4,7 Gbit/sekund sat en ny verdensrekord for den hurtigste 5G-hastighed, skriver selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den finske Nokia-koncern har sat en ny verdensrekord for den hurtigste 5G-hastighed.

I en test nåede Nokia op på en hastighed på 4,7 Gbit/sekund via dets (OTA-)netværk i Dallas, Texas.

Det skriver selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Hastighedsrekorden blev opnået via Nokias kommercielle 5G-software og -hardware, og er ifølge Nokia det hurtigste, der er blevet målt i et såkaldt dual connectivity-setup.

"Det er en vigtig og betydelig milepæl i udviklingen af ​​5G-tjenester i USA, især på et tidspunkt, hvor forbindelse og kapacitet er så vigtig," udtaler Tommi Uitto, der er direktør for mobilnetværk hos Nokia.

"Det viser den tillid, som operatørerne har til vores globale ende-til-ende-portefølje, og de fremskridt, vi har gjort for at levere de bedst mulige 5G-oplevelser til kunderne. Vi leverer allerede vores mmWave-radioer til alle de store amerikanske luftfartsselskaber, og vi ser frem til at fortsætte med at arbejde tæt sammen med dem fremadrettet," fortsætter han.

Læs også: Telenor og Telia bygger fælles dansk 5G-netværk i samarbejde med Nokia

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S