Nokia sætter 5G-hastighedsrekord

Finske Nokia har med en hastighed på 4,7 Gbit/sekund sat en ny verdensrekord for den hurtigste 5G-hastighed, skriver selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den finske Nokia-koncern har sat en ny verdensrekord for den hurtigste 5G-hastighed.

I en test nåede Nokia op på en hastighed på 4,7 Gbit/sekund via dets (OTA-)netværk i Dallas, Texas.

Det skriver selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Hastighedsrekorden blev opnået via Nokias kommercielle 5G-software og -hardware, og er ifølge Nokia det hurtigste, der er blevet målt i et såkaldt dual connectivity-setup.

"Det er en vigtig og betydelig milepæl i udviklingen af ​​5G-tjenester i USA, især på et tidspunkt, hvor forbindelse og kapacitet er så vigtig," udtaler Tommi Uitto, der er direktør for mobilnetværk hos Nokia.

"Det viser den tillid, som operatørerne har til vores globale ende-til-ende-portefølje, og de fremskridt, vi har gjort for at levere de bedst mulige 5G-oplevelser til kunderne. Vi leverer allerede vores mmWave-radioer til alle de store amerikanske luftfartsselskaber, og vi ser frem til at fortsætte med at arbejde tæt sammen med dem fremadrettet," fortsætter han.

Læs også: Telenor og Telia bygger fælles dansk 5G-netværk i samarbejde med Nokia

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job