Nokia sætter 5G-hastighedsrekord

Finske Nokia har med en hastighed på 4,7 Gbit/sekund sat en ny verdensrekord for den hurtigste 5G-hastighed, skriver selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den finske Nokia-koncern har sat en ny verdensrekord for den hurtigste 5G-hastighed.

I en test nåede Nokia op på en hastighed på 4,7 Gbit/sekund via dets (OTA-)netværk i Dallas, Texas.

Det skriver selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Hastighedsrekorden blev opnået via Nokias kommercielle 5G-software og -hardware, og er ifølge Nokia det hurtigste, der er blevet målt i et såkaldt dual connectivity-setup.

"Det er en vigtig og betydelig milepæl i udviklingen af ​​5G-tjenester i USA, især på et tidspunkt, hvor forbindelse og kapacitet er så vigtig," udtaler Tommi Uitto, der er direktør for mobilnetværk hos Nokia.

"Det viser den tillid, som operatørerne har til vores globale ende-til-ende-portefølje, og de fremskridt, vi har gjort for at levere de bedst mulige 5G-oplevelser til kunderne. Vi leverer allerede vores mmWave-radioer til alle de store amerikanske luftfartsselskaber, og vi ser frem til at fortsætte med at arbejde tæt sammen med dem fremadrettet," fortsætter han.

Læs også: Telenor og Telia bygger fælles dansk 5G-netværk i samarbejde med Nokia

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland