Nokia sætter 5G-hastighedsrekord

Finske Nokia har med en hastighed på 4,7 Gbit/sekund sat en ny verdensrekord for den hurtigste 5G-hastighed, skriver selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den finske Nokia-koncern har sat en ny verdensrekord for den hurtigste 5G-hastighed.

I en test nåede Nokia op på en hastighed på 4,7 Gbit/sekund via dets (OTA-)netværk i Dallas, Texas.

Det skriver selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Hastighedsrekorden blev opnået via Nokias kommercielle 5G-software og -hardware, og er ifølge Nokia det hurtigste, der er blevet målt i et såkaldt dual connectivity-setup.

"Det er en vigtig og betydelig milepæl i udviklingen af ​​5G-tjenester i USA, især på et tidspunkt, hvor forbindelse og kapacitet er så vigtig," udtaler Tommi Uitto, der er direktør for mobilnetværk hos Nokia.

"Det viser den tillid, som operatørerne har til vores globale ende-til-ende-portefølje, og de fremskridt, vi har gjort for at levere de bedst mulige 5G-oplevelser til kunderne. Vi leverer allerede vores mmWave-radioer til alle de store amerikanske luftfartsselskaber, og vi ser frem til at fortsætte med at arbejde tæt sammen med dem fremadrettet," fortsætter han.

Læs også: Telenor og Telia bygger fælles dansk 5G-netværk i samarbejde med Nokia

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S