Nokia sætter 5G-hastighedsrekord

Finske Nokia har med en hastighed på 4,7 Gbit/sekund sat en ny verdensrekord for den hurtigste 5G-hastighed, skriver selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den finske Nokia-koncern har sat en ny verdensrekord for den hurtigste 5G-hastighed.

I en test nåede Nokia op på en hastighed på 4,7 Gbit/sekund via dets (OTA-)netværk i Dallas, Texas.

Det skriver selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Hastighedsrekorden blev opnået via Nokias kommercielle 5G-software og -hardware, og er ifølge Nokia det hurtigste, der er blevet målt i et såkaldt dual connectivity-setup.

"Det er en vigtig og betydelig milepæl i udviklingen af ​​5G-tjenester i USA, især på et tidspunkt, hvor forbindelse og kapacitet er så vigtig," udtaler Tommi Uitto, der er direktør for mobilnetværk hos Nokia.

"Det viser den tillid, som operatørerne har til vores globale ende-til-ende-portefølje, og de fremskridt, vi har gjort for at levere de bedst mulige 5G-oplevelser til kunderne. Vi leverer allerede vores mmWave-radioer til alle de store amerikanske luftfartsselskaber, og vi ser frem til at fortsætte med at arbejde tæt sammen med dem fremadrettet," fortsætter han.

Læs også: Telenor og Telia bygger fælles dansk 5G-netværk i samarbejde med Nokia

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job