Telenor og Telia bygger fælles dansk 5G-netværk i samarbejde med Nokia

Teleselskaberne Telenor og Telia går sig klar til at udrulle et nyt fælles pilot-netværk, hvor de sammen med Nokia skal teste 5G-funktionalitet i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De nordiske teleselskaber Telenor og Telia vil i samarbejde med Nokia udrulle et nyt fælles netværk, som led i et pilot-projekt, der skal teste nye 5G-funktioner i Danmark.

Det oplyser Nokia i en meddelelse, hvor af det også fremgår, at Danmark bliver det første land, hvor netværket bliver udrullet.

Ifølge Nokia er der tale om et såkaldt Multi-Operator Core Network (MOCN), der understøtter flere forskellige operatørers netværk.

Udover 2G, 3G, 4G og vil det nye MOCN-netværk således også understøtte 5G.

”Dette er et kæmpe skridt på vores 5G-rejse, og jeg ser frem til at teste netværket med rigtige kunder og få en forståelse for, hvordan 5G kan skabe værdi for dem,” siger Henrik Kofod, der er teknisk direktør hos Telia Danmark ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: Forslag: USA skal købe store aktieposter i Nokia og Ericsson for at tackle Huawei

Delte netværk kan have fordele

Muligheden for at teleselskaber kan dele omkostningerne mellem sig ved at dele netværk, er ifølge Nokia noget, der især er relevant med 5G-netværk, der stiller krav om at netværksudstyret bliver placeret tættere.

”Udrulning af 5G-netværk på egen hånd kan være en bekostelig investering for mobiloperatører i de mest konkurrenceprægede markeder. Denne test understreger, at netværksdeling kan øge effektiviteten, sænke omkostningerne og bidrage med de mange fordele, der kommer når man hurtigt kan udrulle 5G til forretninger og forbrugerne,” siger Tommi Uitto, der er topchef for Nokia Networks i en pressemeddelelesen.

Telias Henrik Kofod fremhæver desuden, at der ifølge Telia er en række grønne fordele forbundet med at dele netværk teleselskaber i mellem.

”Netværksdeling er et glimrende valg, når det handler om bæredygtigt at udrulle 5G-netværk. Når vi maksimerer vores ressourceudnyttelse, kan vi sænke vores CO2-aftryk og optimere vores investeringer,” siger Henrik Kofod ifølge meddelelsen.

Telia og Telenor har endnu ikke valgt leverandør på de to selskabers kommende 5G-netværk, men i forbindelse med dette pilotprojekt har de to selskaber valgt at samarbejde med Nokia.

TDC har allerede valgt at udrulle sit 5G-netværk i samarbejde med svenske Ericsson, mens mobilselskabet 3 tidligere på året oplyste, at selskabet er villig til at droppe den omstridte kinesiske netværksleverandør Huawei til fordel for en anden leverandør, når selskabet skal udrulle sit 5G-netværk.

Huawei er verdens største netværksleverandør, mens Ericsson og Nokia kommer ind på de følgende pladser.

Læs også: TDC skyder gang 5G-projekter i to danske kommuner - udrulningen kan give netværksforstyrrelser de næste uger

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S