Dinero og Billy blandt de første til at anvende ny EU-regler om open banking

De danske regnskabsselskaber Dinero og Billy er blandt de første til at tage nye EU-regler om Open Banking til sig.

Artikel top billede

Regnskabsselskaberne Dinero og Billy er blandt de første selskaber uden for den etablerede bankverden, der for alvor har taget de nye EU-regler om Open Banking til sig, skriver Børsen.

Det betyder, at de med kundernes tilladelse får adgang til kunderne bankkonti, hvorfra de automatisk kan betale regninger.

Dette har mange banker allerede taget til sig.

Og ifølge avisen er selskaber som Dinero og Billy oplagte som selskaber, der kan få glæde af open banking.

Hos Dinero fortæller direktør David Andersen, at drømmen altid har været at kunne automatisere regnskaber.

“Nu har vi en model, hvor vi kan få data direkte og automatisere regnskaber og regnskabsprocesser ud fra de data. Nu kan vi frigøre brugernes tid til at lave forretning i stedet for regnskab,” siger han til avisen.

Dinero fortalte for flere år siden Computerworld om mulighederne med de åbne API'er, som er blevet virkelighed med EU-direktivet PSD2.

Det kan du læse mere om her: Nye regler tvinger bankerne til at åbne for API'er: It-firmaer kan få direkte adgang til dine bankdata.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job