Sådan afgør Bankdatas digitaliseringschef om en idé er penge værd "hurtigt og simpelt"

Interview: Peter Bering, chef for digitalisering hos Bankdata, står med en vigtig opgave, når Bankdata med et budget på 1,7 milliarder kroner skal vælge hvilke idéer, der skal satses på hos ni danske pengeinstitutter. "I stedet for fremskrivninger og prognosearbejde fokuserer vi på at arbejde scenariebaseret," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Bankdatas måde at arbejde med ny digitalisering og innovation på
  • Sådan udvælger bankdata de projekter, der skal satse på
  • Forstå Bankdatas scenariebaserede arbejdsmetode
  • Et bud på, hvornår man bør droppe en idé
1.166
6 min
Med et budget på 1,7 milliarder kroner i 2019 er det Bankdatas opgave at sikre it-fundamentet og den fremadskuende digitalisering hos ejerne, der består af ni danske pengeinstitutter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job