Den danske it-branche kan knække midt over i kølvandet på corona-krisen

Der er stor ulighed i, hvordan den økonomiske krise forårsaget af corona-pandemien, vil påvirke it-virksomheder.

Artikel top billede

Med al sandsynlighed, vil den danske it-branche se væsentlig anderledes ud, når det kommer på den anden side, at den verserende corona-krise.

Branchen kan dog knække midt over, hvor enkelte virksomheder vinder andele og konsoliderer, mens andre er blot få måneder fra at dreje nøglen om, skriver Børsen.

“Det kan udmønte sig i konkurser, men det vil helt sikkert også give yderligere fart til konsolideringen. Jeg tror, at vi kommer til at se, at flere økonomisk pressede virksomheder vil blive helt eller delvist overtaget,” siger analysedirektør hos rådgivningsvirksomheden IDC, Jan Horsager, som forventer, at it-branchen vil gennemgå et udskillelsesforløb i den kommende tid.

Læs også: Mere end hver anden danske it-virksomhed mangler betaling fra kunderne: Kan ende i tsunami af konkurser

Meldingen underbygges af tal fra brancheorganisationen IT-Branchen, som i en undersøgelse foretaget blandt 111 medlemmer erfarer, at over halvdelen har oplevet fald i omsætningen, mens 30 procent oplever en stigning i omsætningen.

Blandt de adspurgte svarer en sjettedel, at deres kassebeholdning er tom indenfor de næste tre måneder.

"Vi ser allerede de første konkurser nu på tværs af erhvervslivet. Vi har været i gang i seks uger, og det er heromkring, at det sker. Jeg er meget bekymret for, hvad der sker ved udgangen af maj, når næste lønrunde skal effektueres," siger Natasha Friis Saxberg til Computerworld og tilføjer:

"Det er alvorligt. Der er ved at være en konkurs-tsunami nu. Den manglende likviditet kommer til at sætte sig nu i forhold til konkurser og nedskalering af omkostninger i form af leasing af biler, medarbejdere, lokaler og rengøringshjælp. Det er alt det, der kan skæres."

Se også: Danske it-virksomheder forventer at løbe tør for penge i løbet af seks måneder: "Jeg er meget bekymret for, hvad der sker ved udgangen af maj"

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks