Den danske it-branche kan knække midt over i kølvandet på corona-krisen

Der er stor ulighed i, hvordan den økonomiske krise forårsaget af corona-pandemien, vil påvirke it-virksomheder.

Artikel top billede

Med al sandsynlighed, vil den danske it-branche se væsentlig anderledes ud, når det kommer på den anden side, at den verserende corona-krise.

Branchen kan dog knække midt over, hvor enkelte virksomheder vinder andele og konsoliderer, mens andre er blot få måneder fra at dreje nøglen om, skriver Børsen.

“Det kan udmønte sig i konkurser, men det vil helt sikkert også give yderligere fart til konsolideringen. Jeg tror, at vi kommer til at se, at flere økonomisk pressede virksomheder vil blive helt eller delvist overtaget,” siger analysedirektør hos rådgivningsvirksomheden IDC, Jan Horsager, som forventer, at it-branchen vil gennemgå et udskillelsesforløb i den kommende tid.

Læs også: Mere end hver anden danske it-virksomhed mangler betaling fra kunderne: Kan ende i tsunami af konkurser

Meldingen underbygges af tal fra brancheorganisationen IT-Branchen, som i en undersøgelse foretaget blandt 111 medlemmer erfarer, at over halvdelen har oplevet fald i omsætningen, mens 30 procent oplever en stigning i omsætningen.

Blandt de adspurgte svarer en sjettedel, at deres kassebeholdning er tom indenfor de næste tre måneder.

"Vi ser allerede de første konkurser nu på tværs af erhvervslivet. Vi har været i gang i seks uger, og det er heromkring, at det sker. Jeg er meget bekymret for, hvad der sker ved udgangen af maj, når næste lønrunde skal effektueres," siger Natasha Friis Saxberg til Computerworld og tilføjer:

"Det er alvorligt. Der er ved at være en konkurs-tsunami nu. Den manglende likviditet kommer til at sætte sig nu i forhold til konkurser og nedskalering af omkostninger i form af leasing af biler, medarbejdere, lokaler og rengøringshjælp. Det er alt det, der kan skæres."

Se også: Danske it-virksomheder forventer at løbe tør for penge i løbet af seks måneder: "Jeg er meget bekymret for, hvad der sker ved udgangen af maj"

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S