Mere end hver anden danske it-virksomhed mangler betaling fra kunderne: Kan ende i tsunami af konkurser

Mere end halvdelen af de danske it-virksomheder oplever, at deres kunder overskrider betalingsfristen på grund af coronakrisen, viser en undersøgelse fra Dansk Erhverv.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Selvom mange it-virksomheder går fri af de værste konsekvenser efter coronakrisen, så er tilfældet ikke det samme for deres kunder.

Derfor oplever 52 procent af de danske it-virksomheder, at deres kunder ikke betaler dem til tiden på grund af coronakrisen. Det viser tal fra Dansk Erhverv.

“Coronakrisen er blevet så alvorlig, at over halvdelen af it-leverandørerne nu oplever, at betalingsfristerne fra deres kunder overskrides. Dermed får leverandørerne ikke længere penge til at betale for hverken lønninger og innovation, hvilket går ud over arbejdspladser og vækst i Danmark,” lyder det fra Betina Hagerup, direktør i Dansk Erhverv, i en pressemeddelelse.

Computerworld har tidligere kunnet afsløre, at flere danske virksomheder har droppet dele af betalingen til netop it-leverandørerne eller opfordret til en prisreduktion.

Læs mere her: Overblik: Detail-kæmpen Jysk vil kun betale sine 100 it-leverandører halvdelen af it-regningerne under krisen - her har du hele historien

Men ifølge undersøgelsen er det ikke kun tilfældet hos de private virksomheder. 18 procent af it-leverandørerne svarer, at de oplever, at betalingsfristerne overskrides af deres offentlige kunder.

Frygter konkurstsunami

Hos IT Branchen frygter man, at de manglende betalinger kommer til at kaste en skygge af konkurser efter sig.

“Det er et stort problem, at kunderne er begyndt at udsætte betalingerne til deres leverandører, da mere end hver femte ikke har likviditet til at overleve i mere end to måneder. Vi risikerer simpelthen at blive ramt af en sand konkurstsunami, hvis vi regningerne ikke snart bliver betalt,” siger Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

Læs også: Kunder beder GlobalConnect om henstand - også nogle af de rigeste i verden

Ifølge Natasha Friis Saxberg er det forståeligt, hvis virksomheder har brug for at genforhandle betalingsfrister på grund af coronakrisen. Men det kan få ubehagelige konsekvenser.

"Vi skal bare passe på, at krisen ikke ender med, at nogen bare løber fra regningen. For det vil gå ud over rigtigt mange danske virksomheder og arbejdspladser,” siger hun ifølge meddelelsen.

Flere advokater har i Computerworld gjort opmærksom på, at virksomheder ikke uden videre må droppe betalinger til it-selskaberne. Heller ikke selvom den manglende betaling skyldes corona.

Læs også: It-advokat efter Jysks pludselige halvering af it-betalinger: Kunder må ikke uden videre stoppe it-betalinger på grund af corona

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS