Mere end hver anden danske it-virksomhed mangler betaling fra kunderne: Kan ende i tsunami af konkurser

Mere end halvdelen af de danske it-virksomheder oplever, at deres kunder overskrider betalingsfristen på grund af coronakrisen, viser en undersøgelse fra Dansk Erhverv.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Selvom mange it-virksomheder går fri af de værste konsekvenser efter coronakrisen, så er tilfældet ikke det samme for deres kunder.

Derfor oplever 52 procent af de danske it-virksomheder, at deres kunder ikke betaler dem til tiden på grund af coronakrisen. Det viser tal fra Dansk Erhverv.

“Coronakrisen er blevet så alvorlig, at over halvdelen af it-leverandørerne nu oplever, at betalingsfristerne fra deres kunder overskrides. Dermed får leverandørerne ikke længere penge til at betale for hverken lønninger og innovation, hvilket går ud over arbejdspladser og vækst i Danmark,” lyder det fra Betina Hagerup, direktør i Dansk Erhverv, i en pressemeddelelse.

Computerworld har tidligere kunnet afsløre, at flere danske virksomheder har droppet dele af betalingen til netop it-leverandørerne eller opfordret til en prisreduktion.

Læs mere her: Overblik: Detail-kæmpen Jysk vil kun betale sine 100 it-leverandører halvdelen af it-regningerne under krisen - her har du hele historien

Men ifølge undersøgelsen er det ikke kun tilfældet hos de private virksomheder. 18 procent af it-leverandørerne svarer, at de oplever, at betalingsfristerne overskrides af deres offentlige kunder.

Frygter konkurstsunami

Hos IT Branchen frygter man, at de manglende betalinger kommer til at kaste en skygge af konkurser efter sig.

“Det er et stort problem, at kunderne er begyndt at udsætte betalingerne til deres leverandører, da mere end hver femte ikke har likviditet til at overleve i mere end to måneder. Vi risikerer simpelthen at blive ramt af en sand konkurstsunami, hvis vi regningerne ikke snart bliver betalt,” siger Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

Læs også: Kunder beder GlobalConnect om henstand - også nogle af de rigeste i verden

Ifølge Natasha Friis Saxberg er det forståeligt, hvis virksomheder har brug for at genforhandle betalingsfrister på grund af coronakrisen. Men det kan få ubehagelige konsekvenser.

"Vi skal bare passe på, at krisen ikke ender med, at nogen bare løber fra regningen. For det vil gå ud over rigtigt mange danske virksomheder og arbejdspladser,” siger hun ifølge meddelelsen.

Flere advokater har i Computerworld gjort opmærksom på, at virksomheder ikke uden videre må droppe betalinger til it-selskaberne. Heller ikke selvom den manglende betaling skyldes corona.

Læs også: It-advokat efter Jysks pludselige halvering af it-betalinger: Kunder må ikke uden videre stoppe it-betalinger på grund af corona

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS