Artikel top billede

Salling Group udruller helt ny agil model: "Vi tager det bedste fra alle verdener"

Danmarks største supermarkedskæde Salling Group har siden efteråret været i gang med at gøre it-afdelingen i stand til agile leverancer. Ni teams er allerede oppe at køre, og til sommer er projektet afsluttet, siger CIO Alan Jensen. Se Salling Groups agile model her.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se CIO Alan Jensens agile plan til Salling Group
  • Sådan vil Salling Groups it-afdeling spare omkostninger i ny leverancemodel
  • Indsigt i tidsplanen og de forventede gevinster
1.145
5:45 min
Danmarks største supermarkedskæde Salling Group har indtil for ganske nylig kørt en meget traditionel it-afdeling.

Alt i mens agile opskrifter er blevet udråbt som vindermedicin i store dele af markedet, har Salling Group holdt fast i projektplaner, projektledere og lignende, når der skulle udvikles it.

Koncernens it-afdeling og CIO Alan Jensen har løbende holdt øje med, hvordan de agile metoder blev implementeret rundt om hos kollegaer og konkurrenter.

Men det er først til sommer, at Salling Groups it-organisation sådan rigtigt kan kalde sig agil. Her er planen, at en ny agile leverancemodel skal være rullet fuldt ud.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

IBM opretter ny konsulentenhed med fokus på Microsoft-teknologi: Samler 33.000 Microsoft-eksperter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk