Nu tænder Sverige for 5G-signalet i udvalgte områder

To svenske teleoperatører har nu meddelt, at der tændes for 5G-signalet i dele af Sverige.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Sverige er klar til at åbne op for de første 5G-netværk i landet.

De to teleoperatører, Tele2 og 3, meddelte søndag 24. maj, at de var klar til at tænde for det længeventede netværk.

Det skriver det svenske medie Sveriges Prylsajt.

De første 5G-netværk vil dog i første omgang findes i begrænset omfang.

Søndag kunne Tele2-kunder i indre Stockholm, der sidder inde med en Samsung Galaxy S20-mobiltelefon samt et bestemt abonnement, gøre brug af det nye netværk.

Læs også: TDC melder ud: Her er køreplanen for Danmarks kommende 5G-supernet

Fra 24. juni vil netværket gøres tilgængeligt for kunder i Göteborg og Malmø, skriver Tele2.

Teleselskabet 3 har testet det nye netværk i det sydlige Stockholm siden december måned, men fra juni vil selskabet tilbyde kunder, der bor centralt i Malmø, Lund, Helsingborg, Västerås og Uppsala samt det vestlige Stockholm få muligheden for at komme på 5G-nettet.

I første omgang vil det være muligt for kunder, der har smartphones, som understøtter 5G-signalet - såsom Huawei P40, Huawei P40 Pro, Xiaomi Mi 10 og Sony Xperia 1 II.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S